BM: Suriye’de 7500’ü Aşkın Kişi Öldü

Kişiler
Pascoe, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Suriye hükümetinin sivil göstericilere karşı aldığı sert tedbirler üzerine başlayan ve 11 aydan beri süren katliamı önlemede hem bu ülke yönetimi hem ...
EMOJİLE

Pascoe, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Suriye hükümetinin sivil göstericilere karşı aldığı sert tedbirler üzerine başlayan ve 11 aydan beri süren katliamı önlemede hem bu ülke yönetimi hem de uluslararası toplumun başarısız kaldığını vurguladı.

Pascoe, olaylarda meydana gelen can kaybı hakkında tam bir rakam veremeyeceğini ancak gelen ”Güvenilir” bilgilere göre Suriye’de her gün 100’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini belirtti

-ABD Dışişleri Bakanı Clinton: ”Esad savaş suçlusu kategorisine giriyor”

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, ”Savaş suçlusu kategorisi”ne girdiğini söyledi.

Clinton, söz konusu açıklamayı, başkent Washington’da ABD Senatosu Tahsisat Alt Komitesinde ABD Dışişleri Bakanlığının yabancı ülkelerdeki operasyonlarının bütçesi hakkında bilgi verdiği sırada, Senatör Lindsey Graham’dan gelen bir soru üzerine yaptı.

Suriye’de Esad rejiminin göstericilere karşı aldığı sert tedbirler üzerine başlayan çatışmalarda şimdiye kadar 7500’ü aşkın kişinin öldüğüne ilişkin BM açıklamalarını hatırlatan Graham’ın ”Esad, bir savaş suçlusu mu?” yönündeki sorusu üzerine Clinton, Suriye Devlet Başkanının bu kategoriye girdiğini vurguladı.

Clinton, buna karşın uluslararası toplumun bu adlandırmayı yapmasının ve dava açmasının genellikle Esad durumundaki bir liderin geri adım atmasını güçleştirdiğini belirtti.

Graham ve Senato Tahsisat Alt Komitesindeki diğer bazı Cumhuriyetçi senatörlerin Esad’ın muhaliflerinin silahlandırılmasını teklif ettikleri görüldü.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme