101’lik “Süper Babaanne” Siyasete Atıldı

Kişiler
İspanyol Josefina Villaverde, 101 yaşında ilk kez siyasete atılacak kadar cesur bir kadın olduğunu gösterdi. Ülkenin kuzeybatısındaki Galiçya özerk bölgesindeki Cuntis köyünde Sosyalist Partisi’...
EMOJİLE

İspanyol Josefina Villaverde, 101 yaşında ilk kez siyasete atılacak kadar cesur bir kadın olduğunu gösterdi. Ülkenin kuzeybatısındaki Galiçya özerk bölgesindeki Cuntis köyünde Sosyalist Partisi’nden 22 Mayıs’taki yerel seçimlerde aday olan Villaverde, kadınları oy kullanmaya çağırdı. Kampanyasına, "Cuntis için kazanacağız" sloganıyla başlayan Villaverde, yüzünde gülümsemesi ve beyaz saçlarıyla yaşadığı köyün en sevilen ismi haline geldi. 9 Kasım 1909 tarihinde doğan kadın siyasetçi, doğuştan sosyalist olduğunu ve siyasetten konuşmaktan hoşlandığını söyledi.

33’TEN BERİ OY KULLANIYOR
İspanyol El Mundo gazetesine konuşan Villaverde, "Arkadaşlarınız veya çevreniz için değil, prensipleriniz için oy kullanmalısınız" deyi konuştu. İlk seçim pusulasını 19 kasım 1933’te eşinin elinden doğum günü hediyesi olarak aldığını belirten Villaverde, "İspanya’da ilk kez kadınlar oy kullanıyordu. İlk oyumu o yıl kullanmıştım" dedi. 1973 yaşında eşini kaybeden, üç torun,bir torununun torunu sahibi olan Villaverde, adayı olduğu Sosyalis Parti Başkanı ve Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero’yu çok beğendiğini belirterek, "O yakışıklı ve iyi bir adam. Ama emekli olacak olması kötü" yorumunu yaptı. Zapatero, 2012’de genel seçimlere katılıp katılmayacağına karar vermediğini açıklamıştı. Taze siyasetçi kadınların siyasette daha çok yer alması gerektiğini belirterek, bu yüzden kadın savunma bakanı Carme Chacon’un en sevdiği siyasetçi olduğunu ifade etti.

Sabah