Zühal Topcu Kimdir?

Biyografi
Prof. Dr. Zühal TOPCU, 1960’ta Şanlıurfa Birecik’te doğdu. Baba adı Ali, Anne adı Behiye’dir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji-Felsefe Bölümünü 1982 yılı...
EMOJİLE

Prof. Dr. Zühal TOPCU, 1960’ta Şanlıurfa Birecik’te doğdu. Baba adı Ali, Anne adı Behiye’dir.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji-Felsefe Bölümünü 1982 yılında bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1985 yılında Yüksek lisansını tamamlayan TOPCU, aynı üniversitenin Gazi Eğitim Fakültesinde 1986 yılında Öğretim Üyeliği görevine başladı. Doktora tezini 1990 yılında tamamladı. Aynı üniversitedeYardımcı DoçentDoçent ve Profesör unvanlarını alan TOPCU, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölüm Başkanlığı ile KKTC Girne Amerikan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlık ve Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. Toplumsal Cinsiyet, Eğitim Yönetimi, Eğitim Programları, Küreselleşme, İletişim v.s. alanlarında yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezine danışmanlık yapan TOPCU, Amerika, İngiltere ve Japonya’nın yanı sıra birçok ülkede çeşitli çalışmalar yaptı.

– “Eğitimde Kalite Yönetimi” adlı kitabın Yazarlığını;

– “Japon Eğitim Sistemi” adlı çeviri kitabında Bölüm Yazarlığı;

– “Türk Eğitim Sistemi: Alternatif Perspektif” adlı kitabın Bölüm Yazarlığı;

– “Sınıf Yönetimi: Yeni Gelişmeler Doğrultusunda: Öğretmen Adaylarına ve Öğretmenlere El Kitabı” adlı kitabın Editörlüğünü;

– “Eğitim bilimine giriş: Temel Kavramlar: Öğretmen Adaylarına ve Öğretmenlere El Kitabı” adlı kitabın Editörlüğünü;

– “Eğitim Psikoloji El Kitabı” adlı kitabın Editörlüğünü yaptı ve çok sayıda makalesi yayınlandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapanTOPCU, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden MHP Milletvekili olarak seçildi. T.B.M.M. 24. Dönem Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyeliği ve Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyeliği görevini üstlenmektedir.

21 Mart 2015 tarihinde yapılan 11. Olağan Genel Kurulunda Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. Akabinde yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrası Başkanlık Divanı üyeliğine seçilerek Parti İçi Eğitim ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini aldı.

İyi düzeyde İngilizce bilen TOPCU, 2 çocuk annesidir.

MHP 25. Dönem Ankara milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme