Zillur Rahman kimdir?

Biyografi
1929 doğumlu olan Zillur Rahman, 12 Şubat 2009 tarihinden itibaren Bangladeş cumhurbaşkanlığı görevini yürütüyordu. Bangladeş devlet başkanı ve Avami üst düzey Başkanlık heyeti üyesi görevlerinde...
EMOJİLE

1929 doğumlu olan Zillur Rahman, 12 Şubat 2009 tarihinden itibaren Bangladeş cumhurbaşkanlığı görevini yürütüyordu. Bangladeş devlet başkanı ve Avami üst düzey Başkanlık heyeti üyesi görevlerinde bulunan Bangladeş Seçim Komisyonu tarafından 11 Şubat 2009’da Avami parlamento seçimlerinde sandalyelerin büyük çoğunluğu kazanmasından bu yana cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ondokuzuncu devlet başkanı ilan edildi ve 12 Şubat 2009 tarihinde göreve başladı.

Babası Meher Ali Mian, ünlü bir avukat ve Mymensingh Yerel Yönetim Kurulu Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesiydi. Dakka Üniversitesi Yüksek Lisans eğitm aarak bir hukuk diplomasını kazandı. Zillur Rahman 1952’de Bengali dili hareketine katıldı. Daha sonra bir Avami adayı olarak Pakistan 1970 ulusal seçimlerinde de parlamentonun bir üyesi olarak seçildi. Bangladeş Kurtuluş Savaşı sırasında sürgüne gönderildi.

Rahman savaştan sonra 1972 yılında Avami Genel Sekreteri oldu. 1973 yılında genel seçimlerde parlamentonun bir üyesi olarak seçildi. Zillur Rahman Şeyh Mucibur Rahman’ın öldürülmesinden sonra askeri cunta tarafından tutuklandı ve dört yılını hapiste geçirdi.

Rahman, 1996 ve 2001 yılları arasında Avami hükümetinin bir bakanı olarak görev yaptı.
Rahman, partisinin Kadın İlişkileri sekreteri olan Avami politikacı Ivy Rahman ile evlendi. Harkat ül Cihad El İslami (HUJI) teröristleri tarafından başlatılan 2004 Dakka bombalı saldırılarında eşi Ivy Rahman öldürülmüştür.

Vikipedi