Yeniden Malcom X

Biyografi
21 Şubat 1965 Pazar günü, Malcolm x, Amerika’nın New York şehrindeki bir salonda konferans verecekti. 400 sandalye kurulmuş, salon hazır hale getirilmiş, dinleyiciler yerlerini almıştı. Malcolm ...
EMOJİLE

21 Şubat 1965 Pazar günü, Malcolm x, Amerika’nın New York şehrindeki bir salonda konferans verecekti. 400 sandalye kurulmuş, salon hazır hale getirilmiş, dinleyiciler yerlerini almıştı. Malcolm X’in eşi de dört çocuğuyla beraber oradaydı.

Takdim üzerine, Malcolm X kürsüye yürüdü ve "Esselamü aleyküm" dedi. Dinleyiciler hep birlikte "ve aleyküm selam" diye karşılık verdikten sonra salonda sebebi anlaşılamayan bir karışıklık çıktı.

Herkes dikkatini tam oraya vermişken, birkaç kişi Malcolm’a ateş açtılar. İnsanlar dışarı kaçmaya çalıştılar. İsabet eden 16 kurşundan ilkini yer yemez Malcolm X’in, dinleyicileri sakinleştirmek için kalkmış olan sağ eli, göğsüne düştü, sol eli havaya kalktı, orta parmağını bir kurşun uçurup gitti, sakalının arasından kanlar sızıyordu ve vücudu iki sandalyeyi devirerek arkaya düştü. Tetikçiler yere düşmüş Malcolm X’in vücudunu yeniden kurşunladıktan sonra kaçtılar.

Dört çocuğunun üzerine kapanan eşi ve dinleyicilerden bazıları hemen sahneye koştular; ancak kurşunlar can alıcı noktalara isabet etmişti. Amerikalı Müslüman önder Malcolm X, yakındaki bir hastaneye götürülürken yolda vefat etti.

Hayata 19 Mayıs 1925 günü Omaha’da başlayan Malcolm X (Malcolm Little ve daha sonrasında Hacı Malik el-Şahbaz, İngilizce: El-Hajj Malik Shabazz) soğuk bir kış günü şehadet mertebesine ulaştı.