Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir?

Biyografi
ABD’de “Müthiş Türk Kızı” olarak anılan Hafize Gaye Erkan kimdir? Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan biyografi… Türk ekonomist Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında dünyay...
EMOJİLE

ABD’de “Müthiş Türk Kızı” olarak anılan Hafize Gaye Erkan kimdir? Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan biyografi…

Türk ekonomist Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Gaye Erkan, üniversiteye giriş sınavında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdi. Bu bölümü birincilikle bitirdikten sonra Princeton Üniversitesi’ne kabul edilerek yurt dışına taşındı. Princeton Üniversitesi’nde iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olma başarısını gösterdi.  

Gaye Erkan ABD’de “Müthiş Türk Kızı” olarak anılıyor.

Hafize Gaye Erkan bu başarısıyla ABD’deki “en genç finans profesörü” unvanını elde etmiş oldu. Daha sonra Harvard Business School’da Yönetim Bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

Sektöre Princeton’daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştı ve ardından o dönem yaşadığı problemler yüzünden devlet idaresine geçmiş bir banka olan First Republic Bank’da yönetici olarak çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı. Bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterildi.

Bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın tepe yöneticilerinden biri konumuna geldi.

Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı, halen daha küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’da yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde çıkartılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.