Yeni Kronoloji’nin Kurucusu Nikolay Morozov

Biyografi
Nikolay Aleksandroviç Morozov, Rus devrimci ve bilim adamıdır. Kimya, fizik, astronomi, matematik ve tarih eserlerin yazarıdır  ve yeni Kronoloji kurucusdur. Evrensel Kronoloji Nikolay Morozov, S...
EMOJİLE

Nikolay Aleksandroviç Morozov, Rus devrimci ve bilim adamıdır. Kimya, fizik, astronomi, matematik ve tarih eserlerin yazarıdır  ve yeni Kronoloji kurucusdur.

Evrensel Kronoloji

Nikolay Morozov, Scaliger ve Petavius’ün kronolojisini daha tesirli ve modern usuller metotlar kullanarak düzeltmeye çalışan Rus bilim adamıydı.

"İsa. Doğa bilimlerinin aydınlatmasındaki İnsanlık Tarihi" adında 7 ciltlik yayınlayarak eski kronoloji belli yanlışları düzelti. Bunu yaparken, en son matematik ,astronomi, lisan, filoloji ve jeoloji bilimlerindeki buluşları ve ilerlemeleri de kullandı.

Bu kurduğu Yeni Kronoloji sıralamada bütün eski tarihi olaylar İsa’ nın doğuşundan 4 asır sonradan başlamaktadır. Buna göre tarihte çok büyük bir tarihleme farkı doğmuştur.

1973 senesinde Moskova Devlet Üniversitesinde bir grup genç matematikçi eski olayların oluşlarının doğruluğunun incelenmesinin ehemmiyetini anlayarak Evrensel Kronolojideki mühim hadiselerin menbaını ve oluş şekillerini incelemeye tabi tutular.

Onlardan birisi olan Profesör Anatoli Fomenko birkaç yeni tarihleme metodu keşf ederek bunları da uygulamaya sokarak baştan bir Evrensel Kronoloji listesi yaptı. Bu versiyon N.A. Morozov’un kinden daha radikal bir çalışmaydı.

Ona göre insanlığın Evrensel Tarihi Milattan Sonra 900 senesinde başlamaktaydı. Ve buna göre de Eski Ahit’teki olayların çoğu da m.s. 1300 senelerinde başlamaktaydı.