Yalçın Doğan kimdir?

Biyografi
Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in kariyerinde önemli bir aşama olan Cumhuriyet Ankara Bürosu’ndaki diplomasi muhabirliği sırasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi olan Ya...
EMOJİLE

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in kariyerinde önemli bir aşama olan Cumhuriyet Ankara Bürosu’ndaki diplomasi muhabirliği sırasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi olan Yalçın Doğan, 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi.

Cumhuriyet gazetesinde ekonomi muhabirliği ve Ankara Temsilciliği yaptı. Dönemin Genel Yayın Yönetmeni Hasan Cemal ile düştüğü ihtilafın ardından Cumhuriyet’ten ayrılan Doğan, Sabah gazetesinde haber koordinatörlüğü görevini üstlendi. Daha sonra köşe yazarı olduğu Milliyet’te, gazete yönetimini Genel Yayın Koordinatörü ve Genel Yayın Yönetmeni olarak iki ayrı dönemde Umur Talu’yla birlikte üstlendi. 

O sırada Doğan grubu bünyesinde bulunan Miliiyet patronajının, Egebank skandalı sırasında, Cenajans’ın sahibi Nail Keçili’nin, bankanın sahibi Murat Demirel’le varlığını reddettiği ilişkisini belgeleyen ve taşra baskılarında yayımlanan fotoğrafın şehir baskılarında çıkarılması talebine Umur Talu’yla birlikte direndi. Fotoğrafın, patron talimatına rağmen şehir baskılarında da yayımlanması üzerine, Doğan ve Talu, ertesi gün, 14 Ekim 2000’de Milliyet yönetiminden alındı. Bir süre Milliyet’te yazar olarak devam eden Doğan ve Talu, daha sonra işten çıkarıldılar.

İlhan Selçuk’un daveti üzerine bir süre Cumhuriyet’te yazan Yalçın Doğan, Aydın Doğan’ın davetiyle Hürriyet’te yazmaya başladı.

Sedat Simavi, Türk Dil Kurumu, Bülent Dikmener’n de aralarında bulunduğu çok sayıda ödülün sahibi olan Yalçın Doğan, “IMF Kıskacında Türkiye”, “Fenerbahçe Cumhuriyeti”, “Dar Sokakta Siyaset” adlı kitapları yazdı, Komünist Enternasyonelde Faşizmin Tahlili’nin tercümesini yaptı.

Yalçın Doğan’ın Hürriyet gazetesindeki yazılarına Ağustos 2015’te son verilmiştir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme