Yahya Demirel kimdir?

Biyografi
1980’li yıllarda Türkiye’ye hayali ihracatı öğreten kişi olarak tanınan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yeğeni Yahya Demirel öldü. Yahya Demirel, bir süreden beri çektiği hastal...
EMOJİLE

1980’li yıllarda Türkiye’ye hayali ihracatı öğreten kişi olarak tanınan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yeğeni Yahya Demirel öldü.

Yahya Demirel, bir süreden beri çektiği hastalıktan dolayı Ankara’da tedavi görmekte idi.

HAYALİ İHRACATIN BABASI İDİ
 
Yahya Demirel’i üne kavuşturan 1975’te karıştığı hayali ihracat olayı oldu. Mobilya ihracatı yapanlara verilen yüzde 75 vergi iadesi,  dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in yeğeni Yahya’ya kolay kazanç kapılarını açtı.
 
Yahya Demirel’in, 1975 yılında 20 milyon lira para kazandığı ortaya çıktı. Yeğen Demirel’in henüz 25 yaşında elde ettiği bu kazancın sırrı çok geçmeden anlaşıldı. 
 
Yeğen Yahya’nın ceviz yatak odası diye ihraç ettiği ürünlerin sunta parçaları olduğu ortaya çıktı. Ortaya çıkan bir şey daha oldu. Mobilyaları ihraç ettiğini beyan ettiği İsviçre firmasının da gerçekte olmadığı anlaşıldı.
 
Yani hem ürün hayali idi, hem de alan şirket.
 
Başbakan olan amcası Süleyman Demirel ise Yahya’ya her fırsatta sahip çıktı, onun girişimciliğini takdirle andığını dile getirdi.

ROTAHABER