William Shakespeare Kimdir?

Biyografi
William Shakespeare 26 Nisan 1564 ile 23 Nisan 1616 yılları arasında yaşamış İngiliz şair ve tiyatro (oyun) yazarıdır. İngiliz Dili ve Edebiyatının şimdiye kadar çıkardığı en büyük yazar olarak bilinm...
EMOJİLE

William Shakespeare 26 Nisan 1564 ile 23 Nisan 1616 yılları arasında yaşamış İngiliz şair ve tiyatro (oyun) yazarıdır. İngiliz Dili ve Edebiyatının şimdiye kadar çıkardığı en büyük yazar olarak bilinmektedir. Ayrıca dünyanın en kaliteli drama yazarlarındandır. Genel olarak İngiltere’nin ulusal şairi diye anılmıştır. Günümüze kadar ulaşan eserleri 38 oyun, 154 sone ve iki uzun öyküsel şiirle bazı diğer şiirlerinden oluşmaktadır. Shakespeare’in oyunları daha önce çok sayıda dile tercüme edilmiştir. 

Shakespeare, Stratford-upon-Avon’da doğmuş ve burada yetiştirilmiştir. Henüz 18 yaşındayken Susanna, Hamnet ve Judith ismiyle üç çocuk dünyaya getiren Anne Hathaway ile evlenmiştir. 1585 ve 1592 yılları arasında Londra’da aktör olarak başarılı bir kariyer elde etmeye başlamıştır. 

Londra’da yaşadığı yıllarda ailesiyle ilişkisini düzenli olarak sürdüren Shakespeare’in profesyonel yaşamı çok yoğun geçmiştir. İki uzun öyküsel şiiri “Venus and Adonis” ve “The Rape of Lucrece” nin konularını klasik mitolojiden alan, soneleri ve oyunlarıyla tanınan Shakespeare yazarlık ve aktörlüğün yanı sıra çalıştığı tiyatro kumpanyasının altı ortağından biriydi. Eline geçen paranın önemli bir kısmıyla emlak satın almış ve bu yatırımlar sayesinde 1610′da Stratford’a oldukça varlıklı bir kişi olarak dönmüştür. 

İşleriyle ilgili olarak ara sıra Londra’ya gitse de yaşamının son dönemini Stratford’da geçiren Shakespeare 23 Nisan 1616’da ölmüştür. Shakespeare’in eserleri yaşadığı yıllarda yayınlanmış, ancak ölümünden sonra 1623 yılında bazı arkadaşları Shakespeare’in eserlerini de içeren First Folio’yu yayınlamıştır. 

Shakespeare eserlerinin büyük bir kısmını 1590 ve 1613 yılları arasında üretmiştir. İlk ürettiği eserleri komedi ve tarihi içerikli oyunlardır. 1608 yılına doğru Hamlet, King Lear ve Macbeth gibi trajedi tarzı eserler yazmıştır. Son aşamada trajikomedi tarzı eserler yazmıştır. 

Shakespeare, kendi çağında saygıdeğer bir oyun yazarıydı. Fakat ünü 19. yüzyılda olduğu kadar duyulmamıştı. 20. yüzyılda Shakespeare eserleri sadece benimsenmekle kalmadı, aynı zamanda farklı yönleriyle keşfedilmeye başlandı. Günümüzde Shakespeare eserleri birçok dilde ve ülkede sahnelerde canlandırılmaktadır.

İngilizedebiyatı.org