Vedat Türkali kimdir?

Biyografi
1919 yılında Samsun’da doğdu. Asıl adı Abdülkadir Pirhasan’dır. Yüksek öğrenimini 1942’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü’nde tamamladı. M...
EMOJİLE

1919 yılında Samsun’da doğdu. Asıl adı Abdülkadir Pirhasan’dır. Yüksek öğrenimini 1942’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü’nde tamamladı. Maltepe ve Kuleli Askeri Liseleri’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1951’de siyasi eylemlerde bulunmak suçundan tutuklandı. Askeri mahkeme tarafından dokuz yıl hapis cezasına çaptırıldı. Yedi yıl sonra şartlı olarak serbest bırakıldı.

Rıfat Ilgaz’la birlikte Gar Yayınları’nı kurdu. 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile ilk senaryo denemesini yaptı. Otobüs Yolcuları, Üç Tekerlekli Bisiklet, Karanlıkta Uyuyanlar gibi önemli filmlerin senaryolarını yazdı. 1965’te senaryosunu yazdığı Sokakta Kan Vardı ile yönetmenliği de denedi. Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık senaryoların yazdı. Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölümle roman çalışmalarını sürdürdü.

ESERLERİ:

Bir Gün tek Başına

Mavi Karanlık

Güven 1-2

Tek Kişilik Ölüm

Habertürk