Ünlü Yönetmen Ingmar Bergman

Biyografi
Bir Protestan papazının oğlu olarak 1918’de İsveç Uppsala’da doğmuştur.30 Temmuz 2007’de sabahın erken saatlerinde İsveç’te Farö adasındaki evinde 89 yaşında ölmüştür. Kızı Eva...
EMOJİLE

Bir Protestan papazının oğlu olarak 1918’de İsveç Uppsala’da doğmuştur.30 Temmuz 2007’de sabahın erken saatlerinde İsveç’te Farö adasındaki evinde 89 yaşında ölmüştür. Kızı Eva Bergman tarafından uykusunda öldüğü açıklanmıştır. Bergman 2005 yılında Time dergisi tarafından dünyanın yaşayan en büyük yönetmeni olarak nitelendirilmiştir.

9 defa en iyi yönetmen Oscar’ına aday gösterilen Bergman’ın eserleri, 1960, 1961 ve 1983 yıllarında en iyi yabancı film Oscar’ı ödülünün sahibi oldu[2].
Birçok filminde karakterleri, sanat çevreleri içine yerleştirmiştir. Kadınlardan yanadır. Filmlerinde tavrını daima kadınlardan yana koyar. Mizahi ve eğlenceli filmler de yapmıştır.

Papazlar, bir ‘sorunsal’ olarak dahil edilir filme. Aşkımızın Üstüne Yağmur Yağıyordu, Yedinci Mühür ve Cehennemi Karanlıkta Müzik filmlerinde açıkça iticidirler. Bir Aşk Dersi ile Bir Yaz Gecesi Gülümsemeleri’nde mizahi bir dille hicvedilirler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme