Takiyyüddin Er Raşit kimdir? Takiyyüddin Er Raşit kısaca hayatı

Biyografi
16. yüzyılda Osmanlıda yaşayan astronom, matematikçi Takiyyüddin Er Raşit kimdir? Takiyyüddin Er Raşit biyografi… Takiyyüddin Er Raşit kimdir kısaca… Takiyyüddin Er Raşit kısaca hayatıR...
EMOJİLE

16. yüzyılda Osmanlıda yaşayan astronom, matematikçi Takiyyüddin Er Raşit kimdir? Takiyyüddin Er Raşit biyografi… Takiyyüddin Er Raşit kimdir kısaca… Takiyyüddin Er Raşit kısaca hayatı…

 

Takiyyüddin Er Raşit, 1521 yılında Şam’da doğmuş, 1585 yılında vefat etmiştir. Takiyyüddin Er Raşit döneminin en büyük bilginidir. Matematik ve astronomi başta olmak üzere birçok alanda araştırmaları vardır.

Özellikle trigonometri alanındaki çalışmaları övgüye değerdir. 16. yüzyılın ünlü astronomu Kopernik sinüs fonksiyonunu kullanmamış, sinüs, kosinüs, tanjant ve kotanjanttan söz etmemiştir; oysa Takiyüddin bunların tanımlarını vermiş kanıtlamalarını yapmış ve cetvellerini hazırlamıştır. Takiyyüddin’in aritmetik alanındaki çalışmaları da çok önemlidir. Kendisine özgü pratik bir rakamlama sistemi geliştirmiş ve çok eskiden beri kullanılmakta olan altmışlık kesirlerin yerine ondalık kesirleri kullanmaya başlamıştır. Takiyyüddin, ondalık kesirleri kuramsal olarak incelemiş ve bunlarla dört işlemin nasıl yapılacağını örneklerle göstermiştir.

Takiyyüddin Er Raşit, başarılı çalışmalar sergilediği bir diğer alan olan optik konusunda Göz ve Bakış Bahçelerinin Işığı Üzerine Kitap (Kitâbu Nur-i Hadakati’l-Ebsar ve Nur-i Hadikati’l-Enzâr) adlı bir yapıt kaleme almıştır.

Takiyyüddin Er Raşit, aynı zamanda yetenekli bir teknisyendir. Güneş saatleri ve mekanik saatler yapmıştır. Cep, duvar, masa saatlerinin yanında astronomik saatlerle gözlem saatlerini anlattığı “Mekanik Saat Yapımı” adlı kitabı, Batı Dünyası da dahil olmak üzere, bu yüzyılda bu konuda kaleme alınmış en kapsamlı kitaptır. Takiyyüddin, ayrıca göllerden, ırmaklardan ve kuyulardan suları yukarı çıkarmak için çeşitli araçlar tasarlamış ve bunları bir eserinde ayrıntılarıyla tasvir etmiştir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme