Sırrı Süreyya Önder kimdir?

Biyografi
Temmuz 1962 yılında Adıyaman’da dünyaya gelen Sırrı Süreyya Önder BDP’de milletvekilidir. Türkmen asıllı olan Sırrı Süreyya Önder  siyasetçi kişiliğinin yanı sıra hem yazar hem sinemacı’dır. Ayrı...
EMOJİLE

Temmuz 1962 yılında Adıyaman’da dünyaya gelen Sırrı Süreyya Önder BDP’de milletvekilidir. Türkmen asıllı olan Sırrı Süreyya Önder  siyasetçi kişiliğinin yanı sıra hem yazar hem sinemacı’dır. Ayrıca müzik yapımcılığıda yapmış olan Sırrı Süreyya Önder şuan BDP de milletvekilidir.  İstanbul bağımsız milletvekilliğinden BDP ye geldi.

1978 yılında Adıyaman Lisesi’nde öğrenciyken Maraş Katliamı’nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Sırrı Süreyya Önder daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanarak Ankara’ya gitti. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara’daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkûm edildi. Açlık grevleri vb. protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.

Önder, BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşamıştır. Muharrem Gülmez’le birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı  üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır. 2012 yılında F Tipi Film’in yönetmenlerinden biri olmuştur.

BDP’nin Abdullah Öcalan ile görüşmeye giden İmralı heyetinde de yer alan Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve Sebahattin Tuncel ile HDP’ye geçmiştir. 

Ensonhaber.com