Sebahat Tuncel kimdir?

Biyografi
1975 yılında Malatya’da doğdu. Alevi kökenli Zaza Balaban aşiretine mensup… Ancak etnik kökeniyle ilgili zaman içerisinde değişik iddialar da ortaya atıldı. Örneğin Akşam Gazetesi yazarı G...
EMOJİLE

1975 yılında Malatya’da doğdu. Alevi kökenli Zaza Balaban aşiretine mensup… Ancak etnik kökeniyle ilgili zaman içerisinde değişik iddialar da ortaya atıldı. Örneğin Akşam Gazetesi yazarı Güler Kömürcü, Tuncel’in mensubu olduğu Balaban aşiretini ‘Türkmen’ olduğunu ve tarih içerisinde Kürtleştiğini iddia etti…

BÖLÜCÜLÜKTEN TUTUKLANDI 

Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksek Okulu Harita Kadastro programını bitirdi. Siyasete 1998’de HADEP kadın komisyonunda başladı. HADEP’in son kongresinde Esenler HADEP ilçe başkanlığına seçildi. HADEP kapatılınca, DEHAP İstanbul il başkanlığı kadın komisyonunda çalışmaya başladı. DTP kurucu üyeliği ile DTP MYK üyeliği yaptı.

DTP Merkezi Kadın Meclisi Sözcüsü iken PKK terör örgütü üyeliği ve bölücülük suçlamasıyla tutuklandı. Dokuz aylık tutukluluğun ardından İstanbul 3. Bölge’den bağımsız milletvekili seçildi. Seçildiği dönemde davası sürdüğü ve hakkında kesinleşmiş hüküm bulunmadığı için cezaevinden çıkarak Meclis’e girdi.

POLİSE ATTIĞI TOKATLA ÜNLENDİ

DTP’nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasından sonra siyaset yasağı getirilmeyen diğer DTP’li milletvekilleriyle birlikte BDP’ye üye oldu. Yargılandığı dava ise 2012 Eylül’ünde karara bağlandı. Tuncel terör örgütü üyesi olmak suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak ‘dokunulmazlık zırhı’ olduğu için elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam ediyor.

Tuncel skandal haberlerle de uzun süre gündemde kalmıştı. Diyarbakır’da katıldığı bir protesto gösterinde ‘polis tokatlamış’ ve tazminat cezasına çarptırılmıştı. Tuncel’in “Demokratik Özerk Kürdistan, Özerk Marmara” gibi talepleri de uzun süre tartışılmıştı.

Son.tv