Savcı Öz’ün Koltuğunu Kaptı: Fikret Seçen

Biyografi
Ergenekon soruşturmasıyla ismi özdeşleşen İstanbul Özel Yetkili Savcısı Zekeriya Öz’ün özel yetkileri alınarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atanmasından sonra Fikret Seçen özel yetki...
EMOJİLE

Ergenekon soruşturmasıyla ismi özdeşleşen İstanbul Özel Yetkili Savcısı Zekeriya Öz’ün özel yetkileri alınarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atanmasından sonra Fikret Seçen özel yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görevlendirildi. Özel yetkilerle donatılmış savcıların başındaki Başsavcı Vekili olan Seçen, bundan böyle Ergenoken soruşturmasının en tepesindeki isim olarak anılacak.

2007’DEN İTİBAREN ÖZEL SAVCI
HSYK 1. dairesinin 539 sayılı adli yargı kararnamesiyle ataması yapılan Fikret Seçen, 2005 yılında atandığı Beşiktaş Adliyesi’nde 2007 yılından itibaren özel yetkili savcı sıfatıyla Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri oldu. Zekeriya Öz ismi hep ön planda olduğu için ismi pek fazla duyulmadı. Türkiye’nin en önemli soruşturması sayılan Ergenekon’un bütün safhalarını yürüttü. İfadeler aldı, soruşturmalar açtı, iddianameler hazırladı.

DOĞUM TARİHİ 27 MAYIS
O da Zekeriya Öz gibi mütevazı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Darbeye karşı yürütüldüğü belirtilen Ergenekon soruşturması savcısının doğum tarihi ise 27 Mayıs.. Askeri darbenin yapıldığı 27 mayıs 1960’dan 9 yıl sonra 27 Mayıs 1969 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu aslen Malatyalı olan ailesinin İstanbul Kocamustafapaşa semtindeki evinde geçti. İlköğretim ve liseyi burada bitirdi.

ÖZ’LE ODA ARKADAŞI
1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Sınavları kazanıp savcı oldu. Sırasıyla Erzurum / Şenkaya, Bilecik / Gölpazarı, Adapazarı / Kaynarca ilçelerinde Cumhuriyet Başsavcılığı yaptı. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nde tetkik hakimi olarak görevlendirilen Seçen, 2005 yılında Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. 2007 yılından itibaren Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri oldu. Aynı odayı paylaştıkları Savcı Zekeriya Öz ile çok sayıda soruşturma yürüttü.

Hrant Dink suikasti, Askeri casusluk ve şantaj çetesi, Mehmet Haberal’ın gizlenen raporu, Hüseyin Baybaş’ın uyuşturucu kaçacakçılığı, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçirilen belgeler en önemlileriydi. Şimdi elindeki tüm soruşturma dosyalarını ve savcı Öz’den devredilen soruşturmaları yürütmesi için adliyedeki kıdemli savcıları görevlendirilmesi bekleniyor.

 KOYU FENERBAHÇELİ
Ergenekon soruşturmasının odağında şekillenen mesleki kariyeri dışında Fikret Seçen’in sadece yakın çevresinin bildiği renkli bir de sosyal yönü biliniyor. Savcı Seçen, en başta koyu bir Fenerbahçe taraftarı.. Kadıköy’deki maçları savcı arkadaşları ve kulüp yöneticileriyle izliyor sık sık.. Halı saha maçlarını da kaçırmıyor. Seçen’in en büyük keyfi ise ailesiyle birlikte yurtdışına tatile gitmek. Aile dostlarıyla sık sık bir araya gelen Seçen, her fırsatta Kocamustafapaşa semtinde oturan anne babasını ziyaret ediyor..

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme