Sarp Kuray kimdir?

Biyografi
1945 Sinop Boyabat doğumludur. 68 kuşağının tanınmış simalarından, Babası eski Ankara valisi Enver Kuray, dayısı Yassıada savcısı Ömer Egesel’dir. Önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi&#...
EMOJİLE

1945 Sinop Boyabat doğumludur. 68 kuşağının tanınmış simalarından,

Babası eski Ankara valisi Enver Kuray, dayısı Yassıada savcısı Ömer Egesel’dir.

Önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne, daha sonra da Deniz Harp Okulu’na girmiş  ve 1967 yılında Deniz Harp Okulu’nu bitirmiştir.

1969 yılında deniz teğmeni iken ordudan sicilen emekli edilmiş ve Dev-Genç eylemlerinde yer almıştır.

12 Mart 1971 Muhtırası yaşanınca 83 sanıklı Denriz Subayları davası nedeniyle tutuklanır, idam istemiyle yargılanarak 4 yıl tutuklu kalır. Dava sonunda 24 yıl hapse mahkûm edilir, fakat 1974 Genel Affından yararlanır.

Bu olayların ardından yurtdışına gider. Yurtdışında kurduğu Partizan Yolu/16 Haziran Hareketi adlı örgütü 1988 yılında fesheder.

Daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosunun kuruculuğunu yapmıştır.

30 Ekim 2008’de Eşber Yağmurdereli, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Ömer Gürcan gibi isimlerin de aralarında bulunduğu “16 Haziran Hareketi” üyeleriyle SHP’ye katıldı ve 24 Mayıs 2008’de düzenlenen SHP Kurultayında SHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi.

4 Şubat 2009 yılında Sarp Kuray, “16 Haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği” gerekçesiyle çarptırıldığı müebbet hapis cezasının infazı için teslim oldu ve cezaevine konuldu. Yaklaşık 8 yıl cezaevinde yatan Sarp Kuray 28 Kasım 2016 yılında yatmakta olduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.-habervaktim.com- on5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme