Şair ve yazar Abdülvahap Akbaş vefat etti

Biyografi
Şiir, hikaye, roman, deneme ve biyografi dallarında birçok eseri bulunan ve bir süredir tedavi gören Akbaş, Çorlu’daki evinde hayatını kaybetti. Ensonhaber’e göre,Akbaş’ın cenazesi yarın ö...
EMOJİLE

Şiir, hikaye, roman, deneme ve biyografi dallarında birçok eseri bulunan ve bir süredir tedavi gören Akbaş, Çorlu’daki evinde hayatını kaybetti. Ensonhaber’e göre,Akbaş’ın cenazesi yarın öğle vakti Çorlu Garaj Camisi’nde kılınacak namazın ardından toprağa verilmek üzere memleketi Batman’a götürülecek.

VAHAP AKBAŞ KİMDİR

Vahap Akbaş, 1954’te Batman’da doğdu. Batman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Akbaş, Çorlu’da 1977-1985 yılları arasında öğretmen, 1985-1993 yılları arasında da Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görev yaptı. Akbaş, Çorlu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yaparken isteğiyle 2001’de emekli oldu.

İlk yazısı 1978’de Hisar dergisinde yayımlanan Akbaş’ın şiir ve yazıları, Türk Edebiyatı, Mavera, İslami Edebiyat, Kandil Çocuk, Gül Çocuk, Selam, Düş Çınarı, Yağmur, Umran, Külliye, Berceste, Gonca, Yeni Devir, Türkiye gibi dergi ve gazetelerde çıktı. Akbaş, 1993 ve 1994’te 15 sayı yayımlanan Nisan Bulutu dergisinin genel yayın müdürlüğünü yürüttü.

Akbaş, 1982’de “Efgan” adlı kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği’nce “yılın şairi” seçildi. Vahap Akbaş, 1984’te “Alevler ve Güller” ile Sedat Yenigün Roman Yarışması’nda ikincilik, 1987’de “Kuş Olsun Yüreğim” ile Türkiye Milli Kültür Vakfı-Gökyüzü Yayınları Çocuk Şiirleri Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı.