Sabri Başköy kimdir?

Biyografi
1964 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ordu’da tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1989 yılında avukatlık stajını tamamlayarak İstanbul Barosundan ruhs...
EMOJİLE

1964 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ordu’da tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

1989 yılında avukatlık stajını tamamlayarak İstanbul Barosundan ruhsatnamesini aldı.

1989’da Trabzon Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı ve bu dönemde İçişleri Bakanlığınca inceleme ve eğitim amacıyla bir yıl süreyle İngiltere’ye gönderildi.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bilim Dalında “Türk Hukukunda Memurların Yargılanması” konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı.

1994 yılında Adalet Bakanlığından Noterlik Belgesini aldı.

Staj döneminde Kaymakam Vekili olarak Arhavi ve Kavak ilçelerinde çalıştı.

Adaylıktan sonra sırasıyla; Çankırı-Atkaracalar, Kastamonu-Şenpazar, Iğdır-Karakoyunlu, Mardin-Yeşilli ve Nusaybin (vekaleten) ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçelerinde Kaymakam olarak çalıştı ve ardından Yozgat Vali Yardımcısı, Tokat Erbaa Kaymakamı ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı ve İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yozgat Vali Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde Erciyes Üniversitesi Yozgat Meslek Yüksekokulunda dört dönem Personel Yönetimi ve Kamu Yönetimi derslerine öğretim görevlisi olarak girdi.

İnsan Hakları, Mülki İdare Amirleri Kamu Diplomasisi, Sınır İl ve İlçeler (Sınır Mevzuatı), Mülki İdare Amirleri Genel Konular, Seferberlik ve Savaş Halinde Mülki İdare Amirleri Hizmetleri, Acil Durum Kamp Yönetimi, Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma, Mülki İdare Amirleri Semineri, İnsan Hakları Bağlamında Mülki İdare Amirleri Kolluk Denetim ve Gözetim Kapasitesinin Arttırılması, Yerel Yönetim Reformuna Destek Projesi, Nezarethanelerin Denetimi, Avrupa İnsan Hakları Standartları, Terörle Mücadele ve İfade Özgürlüğü seminerlerinden sertifika aldı. Milli Güvenlik Akademisi 57. dönem mezunudur.

Yaptığı hizmetlerin anısına;

1-Nusaybin Belediye Meclisinin Fahri Hemşehrilik Beratı (1997),

2-Nusaybin Belediye Meclisinin Caddeye Ad Verme Sertifikası (1997),

3-Ceylanpınar Belediye Meclisinin Fahri Hemşehrilik Beratı (1999),

4-Ceylanpınar Belediye Meclisinin Caddeye Ad Verme Sertifikası (1999),

5-Erbaa Belediyesinin Fahri Hemşehrilik Beratı (2008),

6-Erbaa Belediye Meclisinin Kent Parkına İsim Verilmesi Sertifikası (2008),

ile onurlandırıldı.

Sabancı Üniversitesi, İstanbul Politikalar Merkezi, Sabancı Vakfı, Ulusal İnovasyon Girişimi, Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Temsilciliği ve Dünya Gazetesi işbirliği ile 23, 24 Mayıs 2008 tarihinde Ankara’da düzenlenen ve 131 projenin yarıştığı “Katılımcı Yerel Kalkınmada İyi Örnekler Konferansında”, Erbaa Kaymakamı Sabri BAŞKÖY’ün sunumunu yaptığı “Erbaa Yatırım Odaklı Sürdürülebilir Kalkınma Projesi”; kalkınmaya yönelik, katılımcı bir anlayışla sürdürülen iyi örnek olarak belirlenip, “Başarı Ödülü” ile ödüllendirildi.

Meslek yaşamında bu zamana kadar, başarılı çalışmalarından dolayı, Amirleri tarafından onyedi kez takdirname ve teşekkürname verilmek suretiyle taltif edildi.

Ulusal ve uluslararası birçok seminer, kongre ve toplantıda görev almış ve ülkemizi temsil etmiştir.

Türk İdare Dergisi, İdarecinin Sesi Dergisi ve Gümrük Dünyası dergilerinde yayınlanmış, yönetim ve hukuk alanlarında çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Bunlardan başka; kamu personel hukuku ve mahalli idareler hukuku alanlarında yayımlanmış dört kitabı vardır.

01/08/2012 tarih ve 2012/3511 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Çorum Valiliğine atanmış olup, 16/08/2012 tarihinde görevine başlamıştır. Sabri Başköy 16.09.2014 tarihi itibariyle merkeze alınmıştır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.