Rifat Hisarcıklıoğlu kimdir?

Biyografi
M.Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda ve Borsayı kapsayan, Türkiye’nin kar amacı gütmeyen en büyük iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Başkanıdır.   5174 sayılı T...
EMOJİLE

M.Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda ve Borsayı kapsayan, Türkiye’nin kar amacı gütmeyen en büyük iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Başkanıdır.
 
5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile yasal zemini belirlenmiş olan TOBB, 1,3 milyon işletmenin tek temsilcisi ve Türkiye’nin tüm bölgelerinden değişik sektörlerde ve büyük-küçük tüm ölçekten firmaların oluşturduğu üye ağıyla en etkili meslek üst kuruluşu konumundadır.
 
Evli ve 3 çocuk babası olan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 22 Kasım 1955’te Ankara’da doğmuştur. Aslen Kayseri’lidir. Liseyi Ankara TED Koleji’nde bitirdikten sonra, lisans öğrenimini Ankara Gazi Üniversitesi İktisat ve İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır.
 
Lisans öğretiminin ardından, Hisarcıklıoğlu, özel sektörde profesyonel hayatına başlamış olup, halen yapı malzemeleri, inşaat, ihracat-ithalat, tarım, yatırımlar, arazi ıslahı, gıda ve otomotiv sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren Eskihisar Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Seçkin bir işadamı olarak sürdürdüğü profesyonel kariyerinin yanı sıra, Hisarcıklıoğlu, 1992 yılında Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyeliğine seçilmiştir ve bu görevini halen sürdürmektedir. Ayrıca hali hazırda yine ATO’da Genel Kurul Delegeliği görevini yürütmektedir.
 
Hisarcıklıoğlu, bir yıl süren TOBB Başkan Yardımcılığı görevinin ardından, 26 Haziran 2001 tarihinde yapılan seçimlerde Birliğe Başkan olarak göreve gelmiş ve ardından Mayıs 2002 tarihinde yapılan seçimlerde 2005 yılına kadar tekrar Başkanlık görevine devam etmesi istenmiştir. Türk Özel Sektörü’nün lideri olarak üstün bir performans sergileyen Hisarcıklıoğlu, 2009 yılında da üçüncü kez Başkan seçilmiştir.
 
Ağustos 2001 yılından bu yana, M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünya çapında yaygın iş konseyleri aracılığıyla Türkiye’nin dış ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlayan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Başkanlığını da yürütmektedir. DEİK, ülke yararını gözeterek, uluslararası ekonomik ve ticari aktivitelerin geliştirilmesinde ve iş fırsatlarının en iyi şekilde değerlendirilmesinde ülkemiz iş dünyasına, kendi şemsiyesi altında kurulmuş 106 ikili İş Konseyi, 2 Sektörel ve 1 de Özel amaçlı olmak üzere toplamda 109 konsey ile destek olmaktadır. Hisarcıklıoğlu ayrıca, DEİK çatısı altındaki, dünyanın farklı ülkelerinde faaliyet göstermekte olan Türk girişimcilerini tek çatı altında toplamayı hedefleyen Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) de Başkanıdır.
 
M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının insan kaynakları kalitesini yükseltmek, akademi ve özel sektör işbirliğini oluşturarak eğitim dünyasına ışık tutmak amacıyla, Temmuz 2003 yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulmasına öncülük etmiştir.

Rifathisarcıklıoğlu.com