Refik Baydur kimdir?

Biyografi
1929 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu. İlkokulu Tercan ve Kırşehir’de, ortaokulu Kars’ta, liseyi de Erzurum Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okudu. 1953-57 yıl...
EMOJİLE

1929 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu. İlkokulu Tercan ve Kırşehir’de, ortaokulu Kars’ta, liseyi de Erzurum Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okudu. 1953-57 yılları arasında Akbank ve Pamukbank’ta çalıştı.

1957 yılından itibaren özel sektöre geçti. Muhtelif şirketlerde müdür, genel müdür ve murahhas azalık yaptı. Timsan Şirketler Grubu’nun kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

1963’ten bu yana KİPLAS İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliği, İcra Komitesi Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. Bu görevini Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürdü.

1964’ten itibaren TİSK Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevi yaptı.

1989’dan itibaren sürdürdüğü TİSK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, 26 Aralık 2004 tarihinde kendi isteği ile bıraktı.

28 Şubat sürecinin başaktörleri arasında “5’li Çete”yi oluşturan liderlerden biri de Refik Baydur’du .

İş dünyasının önemli kuruluşları; Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK- İŞ) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 5’li Çete’nin üyeleri olarak sayılıyordu.

Başkanları Refik Baydur, Derviş Günday, Fuat Miras, Bayram Meral ve Rıdvan Budak, o dönem sivil siyasete karşı yapılan darbenin ‘sivil’ ayağını oluşturuyordu.

Daha sonraları Refik Baydur, ‘Bizim Çete’ adıyla dönemin kitabını da yazdı.

Evli ve bir çocuk babası oaln Refik Baydur 18 Eylül 2016 Pazar günü tedavi gördüğü hastanede öldü.

ESERLERİ:
“Ayran Aşı”, “Bizim Çete” “İş Güvencesi Tartışmaları” “Zirvede 15 Yıl” ve “Bir Yürek Bin Sevgi” isimli beş kitabı neşredilmiştir. 

İş Hukuku ve Sendikacılık konularında çeşitli yazıları vardır./ biyografi.net-on5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme