Ray Manzarek kimdir?

Biyografi
The Doors grubunun kurucu üyesi ve ünlü klavyecisi Raymond Daniel Manczarek, 12 Şubat 1939’da Chicago, Illinois’da doğdu. Liseyi St. Rita Lisesi’nde, üniversiteyi DePaul Üniversitesi...
EMOJİLE

The Doors grubunun kurucu üyesi ve ünlü klavyecisi Raymond Daniel Manczarek, 12 Şubat 1939’da Chicago, Illinois’da doğdu. Liseyi St. Rita Lisesi’nde, üniversiteyi DePaul Üniversitesi’nde okudu. DePaul’da 4 yıl Ekonomi okuduktan sonra UCLA (University of California, Los Angeles)’da Sinema bölümünü okudu.

Manzarek, 1965 yılında Los Angeles’taki Venedik Plajı’nda tesadüfen tanıştığı Jim Morrison’la The Doors grubunu kurdu. The Doors’a katıldıktan sonra soyadını Manzarek olarak değiştirmiş, "c" harfini soyadından attı.

The Doors topluluğu 1960’lı yıllarda "The End", "Break on Through to the Other Side" ve "Hello I Love" şarkılarıyla üne kavuştu.

Dünya çapında 100 milyondan fazla albüm satan grupla Manzarek, döneminin en meşhur klavyecilerinden biri oldu ve becerisiyle "Riders on the Storm" ve "Light my Fire" gibi şarkıların başarısında önemli rol oynadı.

Jim Morrison’ın 3 Temmuz 1971’de kalp krizi sonucu ölümü, teorik olarak grubun sonuna işaret etse de Chicago doğumlu Manzarek grubun solistliğini üstlenmişti.

Ray Manzarek sonraki yıllarda farklı gruplarda çaldı ve 1988’de çoksatan "Light My Fire: My Life with The Doors" adlı anı kitabını kaleme aldı.

Manzarek, The Doors’un varlığı boyunca grupta kalmıştır. Kitapları ise şunlardır:

Light My Fire: My Life with The Doors (1998)
The Poet in Exile (2001)
Snake Moon (2006)

BBC