Prof. Dr. Mehmet Turğut kimdir?

Biyografi
1962 yılında Adıyaman’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Adıyaman’da tamamladı. 1987 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1987-1989 yılları arasında Gaziantep ve...
EMOJİLE

1962 yılında Adıyaman’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Adıyaman’da tamamladı. 1987 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1987-1989 yılları arasında Gaziantep ve Adana’da 2 yıl süreyle pratisyen hekim olarak mecburi hizmet yaptı 

1989 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji (Anatomi) Anabilim Dalında uzmanlık eğitimine başladı ve 1992 yılında Anatomi Uzmanı oldu. Aynı yıl İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında ikinci uzmanlık eğitimine başladı ve 1998 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

1998 yılında Malatya Devlet Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak çalıştı. Aynı yıl Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim DalınaYardımcı Doçent Doktor olarak atandı ve 2001 yılına kadar burada çalıştı.

2001-2004 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalında Yan Dal uzmanlık eğitimi aldı ve 2004 yılında Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanıoldu. 2005 yılında ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doçenti oldu.

2000-2001 yıllarında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkan Vekilliği ve 2004-2005 yıllarında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulunan Dr. Mehmet TURĞUT, 2005 yılında Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniğine Kurucu Şef olarak atandı ve bu görevini 2011’e kadar sürdürdü.

2011 yılında Profesör olan Dr. Mehmet TURĞUT halen Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında aktif sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir. Ayrıca Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlıkları ile Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu Üyeliği, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği ve Etik Kurul Üyeliği gibi idari görevlerini de sürdürmektedir.

Ayrıca, ikisi ana (Anatomi ve Pediatri), biri ise yandal (Pediatrik Enfeksiyon) olmak üzere tıbbın üç branşında uzmanlık eğitimi almış olan Prof. Dr. Mehmet TURĞUT’un; 32’si uluslararası44’ü ise ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış toplam 76 makalesi yanında uluslararası ve ulusal kongrelerde sunulmuş toplam 120 sözel ve yazılı poster ile 1 adet ulusal kitap çalışması mevcuttur. Ayrıca, 28 yıllık hekimliği ve 17 yıllık akademik hayatı boyunca 22’si Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, 1’i ise Aile Hekimliği Uzmanlık Tezi olmak üzere toplam 23 Tez danışmanlığı da yapmıştır.

İdari görevleri yanında çok sayıda bilimsel çalışma ve Çocuklarda İleri Yaşam Desteği (ÇİLYAD) eğitmenliği yapan Prof. Dr. Mehmet TURĞUT, Journal of Pediatric Infection, Cytotechnology, Renal Failure ile Türkiye Klinikleri gibi uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde hakemlik görevlerini de sürdürmektedir.

Prof. Dr. Mehmet TURĞUT, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Milli Pediatri Derneği, Türk Pediatri Kurumu Derneği, Çocuk Enfeksiyon Derneği, Pediatri Uzmanlık Derneği (PUADER), Çukurova Üniversitesi Tıp Fak. Mezunları Derneği ve UNİCEF üyesi olup evli ve iki çocuk babasıdır. (kaynak:drmehmetturgut.com)