Prof. Dr. İbrahim Uslan kimdir?

Biyografi
Çanakkale’de doğdu (1965). İlk ve orta öğrenimini Çanakkale’de tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu (1988). Yüksek lisans (1993) ...
EMOJİLE

Çanakkale’de doğdu (1965). İlk ve orta öğrenimini Çanakkale’de tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu (1988). Yüksek lisans (1993) ve doktora (1999) çalışmalarını aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalında tamamladı.

Doktora çalışmaları sırasında altı ay İngiltere’de, University of Manchester Institute of Science and Technology’de (UMIST) araştırmalarda bulundu. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı (1989-2003) Gazi Üniversitesi Makina Mühendisiği Bölümüne yardımcı doçent olarak atandı (2003). 2006’da doçent, 2012’de ise profesör oldu. Aynı üniversitede Bölüm Başkan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu Üyeliği, Dekan Vekilliği, Rektör Yardımcılığı, Senato Üyeliği görevlerinde bulundu. Eğitim Komisyonu başta olmak üzere çeşitli komisyonlarda başkanlık yaptı.

On bir yıl teknik sorumlu ve yardımcı editörlük görevlerinde bulunduğu Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, bu süre içerisinde Engineering Index (EI) ve Science Citation Index (SCI) gibi veri tabanlarında taranmaya başlandı. Üç uluslararası konferansın bildiriler kitabında editörlük yaptı. Yedisi uluslararası olmak üzere dokuz konferansta sekreterlik, düzenleme kurulu üyeliği, uluslararası danışma kurulu üyeliği gibi görevlerde bulundu. Çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliklerinde görev aldığı ve başkanlığını yürüttüğü Türk Toz Metalurjisi Derneği (TTMD) tarafından yayımlanan ve Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) “en iyi çeviri ödülü” verdiği (2011) “Toz Metalurjisi ve Parçacıklı Malzeme İşlemleri” kitabının ikinci bölümünün çevirisini yaptı.

Gazi Üniversitesindeki lisans ve lisansüstü derslerininin yanısıra çeşitli dönemlerde Başkent Üniversitesinde ve yedi yıl süreyle TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde dersler verdi. Danışmanlığında üç doktora tezi, on yüksek lisans tezi tamamlandı. Yirmi biri SCI ve EI’de taranan dergilerde olmak üzere kırkı aşkın makale ve bildirisi yayımlandı. Ulusal ve uluslararası yirmi projede yürütücü ve araştırmacı olarak görev aldı. Altısı yurt dışında olmak üzere on dergide hakemlik, yüz elliye yakın ar-ge ve sanayi projesinde hakemlik ve izleyicilik yaptı. Hâlen TÜBİTAK Makina İmalat Teknolojileri Grubunda ve Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisinde Danışma Kurulu Üyesidir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme