Patrick Donalé Vieira kimdir?

Biyografi
Patrick Donalé Vieira (d. 23 Haziran 1976, Dakar, Senegal) Senegal asıllı Fransız eski futbolcu. 2011’de futbolu bırakmıştır. Vieira, son olarak Manchester City forması giymiştir. Şu anda M...
EMOJİLE

Patrick Donalé Vieira (d. 23 Haziran 1976, Dakar, Senegal) Senegal asıllı Fransız eski futbolcu. 2011’de futbolu bırakmıştır. Vieira, son olarak Manchester City forması giymiştir. Şu anda Manchester City’de altyapı sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Senegal’de doğan Vieira, 8 yaşında ailesiyle beraber Fransa’ya göç etmiştir. 2003 yılına kadar Senegal’e hiç gitmemiş ve Fransa Milli Takımını seçmiştir.

Futbol hayatına AS Cannes takımında başlamış, kısa bir süre AC Milan takımında oynadıktan sonra Arsenal’e transfer olmuştur. Burada kariyerinin zirvesine çıkmıştır. Arsenal’de kaptanlığa kadar yükselmiş ve birçok başarı yakalamıştır. 2005 yılında 20 milyon euro karşılığında Juventus’a transfer olmuştur. Serie A’daki şike skandalı sonrası Juventus’tan 12,2 milyon $ karşılığında İnter Milan’a transfer olmuştur. 2010 yılında Manchester City’ye transfer olmuştur. 2011 yılında 35 yaşındayken futbolculuk kariyerini sonlandırmıştır ve İngiliz ekibinde altyapı geliştirme sorumlusu olarak görev almıştır. 

Şu anda Manchester City’nin rezerv takımında hocalık yapmaktadır. (wikipedia)