Ömer Turan kimdir?

Biyografi
1972 Denizli/Çivril doğumlu Babası Eğeli (Denizli-Çivrilli), annesi Karadenizli (Trabzon) bir aileden. İlk, orta ve lise tahsilimi Denizli/Çivril’de yaptı. 19 yaşına kadar Çivril&...
EMOJİLE

1972 Denizli/Çivril doğumlu Babası Eğeli (Denizli-Çivrilli), annesi Karadenizli (Trabzon) bir aileden.

İlk, orta ve lise tahsilimi Denizli/Çivril’de yaptı. 19 yaşına kadar Çivril’de yaşadı.

 

Aile ekonomik sebeblerden dolayı 1986’da Kanadaya (Quebec) gitti. 1991’de Ömet Turan da ailesinin yanına Kanada’ya gitti.

1991’den ( kendi ifadesiyle aradaki 5 yıllık İstanbul deneyimini saymazsak) 2013 yılına kadar Kanada’da yaşadı. Turan, “Kanada’ya Rockefeller yada başka bir gizemli yapı bursuyla degil Kanada da işçi olan rahmetli anamın babamım sayesinde gittiğini, Almanyadaki milyonlarca gurbetçi gibi bende bir gurbetçiyim, işçi çocuğu” olduğunu söylüyor.

Ömer Turan çifte vatandaşlık hakkına sahip olup Kanada ve  Türkiye vatandaşıdır.

Kanada’da ilk önce yoğun Fransızca eğitimi alır, daha sonra  iki yıllık Kolej bitirir. Yüksek öğrenimini UQAM üniversitesinin siyasal bilimler bölümünde tamamlar.

Üniversite diplomasını aldıktan sonra 1998’de Türkiyeye döner ve Kanal 7’de çalışır. Tv kariyerine paralel olarak, aynı zamanda yazı ve çeviri çalışmalarında bulunur, Fransızcadan çeviriler yapar. 20. Yüzyıl siyasi tarihi başta olmak üzere bir çok eser çevirir. Ortadoğu, Filistin-İsrail sorunu ve İslami hareketler üzerine kitaplar yazar.

2003’de tekrar Kanadaya döner ve çok yoğun bir İngilizce eğitimi alır. Sonrasında UQAM’da tarih bölümünü bitirerek ikinci üniversite/lisans diplomasını alır. Bununla eşgüdümlü olarak aynı üniversitede uluslarası ekonomi eğitimi alır. Ayrıca, tarih bölümünde yüksek lisans proğramını bitirir. UQAM’ üniversitesinde,  iki yıl asistanlık yapar.

2013’de tekrar Türkiyeye döndükten sonra doktora eğitimine başlar. ( Halen tez aşamasında). Diğer taraftan, ulusal yayın yapan tvlerde siyasi analist yada stratejist olarak iç ve dış politika üzerine siyasi yorumculuk yapmakta.

ÜLKE TV’de  bir sene siyasi danışman ve daimi yorumcu olarak çalıştı. TV 24’de bir süre daimi yorumculuk yaptı. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme