Niyazi Eruslu kimdir?

Biyografi
Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu, 10 Eylül 1950 tarihinde, Kütahya Tavşanlı’da doğdu. İlköğrenimini 1961, Orta öğrenimini 1964’de Tavşanlı’da, Lise Öğrenimini de 1967’de Eskişehir’de tamam...
EMOJİLE

Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu, 10 Eylül 1950 tarihinde, Kütahya Tavşanlı’da doğdu. İlköğrenimini 1961, Orta öğrenimini 1964’de Tavşanlı’da, Lise Öğrenimini de 1967’de Eskişehir’de tamamlayan Eruslu, 1972 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden .”Metalürji Yüksek Mühendisi” unvanı ile mezun oldu.

İngilitere, Sheffield University Department of Metallurgy’de Aralık 1976’da doktorasını tamamlayan N. Eruslu, Haziran 1977’de İTÜ Maden Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü Tatbiki Metalürji Kürsüsüne Asistan olarak atandı. Ardından, Kanada Queen’s ve Alberta Üniversitelerinde doktora sonrası araştırmalarda bulundu.

Dr. Eruslu, 1982’de İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Metalürji Mühendisliği Bölümü’nde “Doçent”, Kasım 1989’de ise “Profesör” unvanlarını aldı.

Türk Dökümcüler Derneği, Türkiye Metalurji Mühendisleri Odası ve American Society of Metals’e üye olan Prof. Eruslu, TÜBİTAK TEYDEB ve TTGV araştırma projelerine hakem olarak görev yapmaktadır.

Prof. Eruslu’nun Döküm Teknolojisi, Katılaşma, Demir Dışı Alaşımlar, Hızlı Katılaştırma İşlemleri, Ergitme, Bilgisayar Programlama Modelleme ve Simülasyon konularında ulusal ve uluslararası, kitap, makale, bildiri, araştırma raporu niteliğinde Türkçe ve İngilizce dillerinde çok sayıda yayını mevcuttur.

İTÜ Kimya Metalürji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, Malzeme Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapan M. Niyazi Eruslu,1982–1983 yılları arasında İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcılığı, 1995–1998 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya Metalurji Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2004–2008 yıllarında İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkanlığı görevini yürüttü.

22 Mayıs 2008 tarihinde kurulan Yalova Üniversitesi’ne Kurucu Rektör olarak atanan Prof. Dr. M.Niyazi Eruslu, 10 Eylül 2008 tarihinde göreve başladı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturmalar çerçevesinde 20 Temmuz’da açığa alınmıştır.

Rektör Eruslu evli ve 2 çocuklu olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme