Nicolaus Kopernik kimdir?

Biyografi
Google , Polonyalı astronomi bilgini Nicolaus Kopernik ‘in 540. doğum gününe özel doodle yayınladı. Peki kimdir bu Nicolaus Kopernik? Nicolaus Kopernik kimdir? Nicolaus Kopernik 19 Şub...
EMOJİLE

Google , Polonyalı astronomi bilgini Nicolaus Kopernik ‘in 540. doğum gününe özel doodle yayınladı. Peki kimdir bu Nicolaus Kopernik?

Nicolaus Kopernik kimdir?

Nicolaus Kopernik 19 Şubat 1473 yılında Polonya’da dünyaya geldi. Kopernik temel eğitimini tamamladıktan sonra matematik ve astronomi konularında uzmanlaştı.

Yeni astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralını açıkladı.

Kopernik, ileri sürdüğü fikirleri, yeterince doğru olduğuna emin olmaması ve din adamı olması nedeniyle kiliseden çekindiği için ancak ömrünün sonlarında açıklayabildi.

Kopernik’in bütün fikirlerini içine alan kitabının basılması için 1540 yılında izin çıktı. Astronom, doktor ve papaz olan Kopernik, Yunanlı astronom Batlamyus’un yanlış olan teorisini dünyaya anlatarak bilime büyük hizmette bulundu.

Ömrünün sonlarına doğru sağlık problemleri yaşayan Kopernik’in, 24 Mayıs 1543’te vefat etti.

AA