Neyzen Tevfik kimdir?

Biyografi
NEYZEN TEVFİK KOLAYLI, (1879-1953) Şâir. Bodrum’da doğdu. Öğretmen H. Hasan Efendi’nin oğludur. İlkokulu Bodrum’da okudu. İzmir İdâdîsı’nde öğ­renci iken ...
EMOJİLE

NEYZEN TEVFİK KOLAYLI, (1879-1953) Şâir. Bodrum’da doğdu. Öğretmen H. Hasan Efendi’nin oğludur. İlkokulu Bodrum’da okudu. İzmir İdâdîsı’nde öğ­renci iken saraya benzer bir hastalığa tutularak öğrenimini yarıda bıraktı. Ney dersleri aldı. İzmir Mevlevi Dergâhı’nda Eşref, Abdülhâlim Memduh.Tokadteâde Sekip ile tanışarak şiire başladı. İstanbul’a gelerek Mehmet Akif’ten Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı, meşhur Bektaşi ve müzis­yenler ile tanıştı. 1913′de Mısır’a kaçtı. Orada Bektaşî Tekkesi’nde yaşadı. 1908′de İstanbul’a döndü. Defalarca akıl hastanesinde alkol tedavisi gördü. İstanbul’da öldü. Kartal’­daki âite mezarlığına gömüldü.

Hiciv ustasıdır. Mehmet Akif Ersoy‘un ve Eşrefin tesirinde olan şiirleri vardır. Açık saçık hicivleri de olmakla beraber sevilerek okunmuştur. Bazı kimselerin şahsında rejimi ve düşüncele­ri hicvetmiştir.

Şiir kitapları: 1. Hiç (1919), 2. Azâb-ı Mukaddes (1949). Şâir hakkında Hilmi Yücebaş’ın bir kitabı vardır: Neyzen Tevfik Hayatı, Hatıraları, Şiirleri (1958, …1973).

Edebiyatfakültesi.com