Necmettin Pamir Kimdir?

Biyografi
26 Aralık 1953’de Lefkoşa’da doğdu. 1976 yılında İstanbul Ünversitesi Cerrahpaşa tıp fakültesinden mezun oldu. Beyin ve sinir cerrahisi ihtisas eğitimini Hacettepe Üniversitesinde tamamaladı. 1984 ve ...
EMOJİLE

26 Aralık 1953’de Lefkoşa’da doğdu.

1976 yılında İstanbul Ünversitesi Cerrahpaşa tıp fakültesinden mezun oldu.

Beyin ve sinir cerrahisi ihtisas eğitimini Hacettepe Üniversitesinde tamamaladı.

1984 ve 1985 yılları arasında İsveç-Karolinska ve İsviçre-Zürih üniversitelerinde klinik nöroşirürjiçalışmalarında bulundu.

1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Nöroşirürji Anabilim dalında Yardımcı Doçent ve ardından aynı yıl aynı üniversitedeDoçentlik ünvanını aldı.

1986 yılında Marmara Üniversitesi Nöroşirürji Anabilimdalı başkanı oldu.

1991 yılında Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü Başkanlığına getirildi.

1992 yılında ABD’de Pittsburgh, Virginia ve George Washington üniversitelerinde klnik nöroşirürji konusunda çalışmalar yaptı.

Prof. Pamir 1986’da Marmara Üniversitesi Nöroşirürji AD başkanı oldu ve bu görevi 2008 yılına kadar yürüttü. Ayrıca Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Marmara Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği görevlerini yürüttü; Marmara Üniversitesi Nörolojik

Bilimler Enstitüsü Vakfı, Marmara Üniversitesi Döner Sermaye Yönetim kurulu ve Marmara    Üniversitesi Döner Sermaye Satınalma departmanı üyesi oldu.

2008 yılından beri Prof Pamir Acıbadem Üniversitesi Nöroşirürji AD başkanlığını yürütmektedir. Prof. Pamir 2008-2012 yılları arasında Acıbadem Üniversitesi Kurucu Rektörlük görevini yerine getirmiştir.

Bunlara ek olarak Prof Pamir Türk Nöroşirürji Derneği başkanlığı yapmış, Türk Nöroşirürji Derneği eğitim komitesi üyesi, Türk Nörorşirürji Derneği eğitim kursu direktörü ve Türk Nöroşirürji Derneğinin Danışma kurulu üyesi olmuştur. Avrupa Nörorşirürji Birliği (EANS) eğitim kurulu üyeliği, Dunya Nörolojik Cerrahi Federasyonu stereotaktik radyocerrahi çalışma grubu üyesi olmuş ve aynı derneğin kafatabanı cerrahisi çalışma grubu başkanlığını yürütmüştür.

Meningiomlar ve venöz system cerrahisi derneği sekreterliği, ve yürütme komitesi üyeliği de yapan Prof Pamir Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi (AENS) başkanlığı yapmıştır ve Amerikan, Alman ve Dünya Nöroşirürji Akademilerinin de üyesidir. Neurosurgery ve Acta Neurochirurgica da dahil olmak üzere toplam 8 adet milletlerarası derginin editörlüğü görevlerini de devam ettiren Prof Pamir 17 milli ve milletlerarası dernek üyesidir, 15 milli ve milletlerarası toplantı düzenlemiştir.

9 ödül almış, Harvard ve Yale ‘de dahil olmak üzere 8 üniversitede konuk öğretim üyesi olarak konferanslar vermiştir.

Bir dönem Türk Nöroşirürji Derneği Başkanlığı’nı yürüten, Amerikan, Alman ve Dünya Nöroşirürji Akademilerinde üyeliği bulunan, 17 ulusal ve uluslararası derneğin üyesi olan Prof. Dr. M. Necmettin Pamir’in nöroşirürji üzerine 200’ün üzerinde uluslararası, 100’den fazla ulusal dergilerde yayınlanmış çalışması bulunuyor.

Bugüne dek 175 uluslararası ve 385 ulusal kongre bildirisi ile 35 uluslararası ve 57 ulusal konferansa katılımda bulunan Prof. Dr. M. Necmettin Pamir, dünyanın sayılı beyin cerrahlarının arasına alındığı Amerikan Beyin Cerrahi Akademisi’nde de görev aldı.

Prof. Dr. M. Necmettin Pamir, American Academy’e Prof. Dr. Gazi Yaşargil’den sonra girebilen ikinci Türk beyin cerrahı olurken, dünyanın sayılı akademik beyin cerrahisi topluluğu olan ve Avrupa ve Asya’dan 50’şer aktif üyesi bulunan, bir dönem de Genel Sekreterlik ve Başkanlığını yaptığı Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi’nin (Academia Eurasiana Neurochirurgica) 1984’ten beri verilen 5. Altın Madalyasının da sahibi olmuştu.

Necmettin Pamir , Feriha Pamir ile evlidir ve 3 çocuğu vardır

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme