Murat Belge Kimdir?

Biyografi
İşadamı ve milletvekili Burhan Belge’nin oğlu, yazar ve diplomat Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yeğenidir. 1966’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin İngiliz Dili ve E...
EMOJİLE

İşadamı ve milletvekili Burhan Belge’nin oğlu, yazar ve diplomat Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yeğenidir.

1966’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde asistanlık ve doktora yaptı. Faulkner ve Joyce’den başarılı çeviriler yaptı.

12 Mart döneminde iki yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1974’te üniversiteye döndü. Doktora tezi Christopher Caudwell üzerinedir. Halkın Dostları (1970) ve Birikim (1975) dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Bu dergilerde sosyalist teori ve siyasete ilişkin yazılar yazdı.

Fransız düşünürü Althusser’in görüşlerini savundu. 1980’de doçent oldu. 1981’de YÖK yasasının çıkmasından sonra üniversiteden ayrıldı. Demokrat ve Cumhuriyet gazetelerinde yazılar yazdı.

1983’te Yeni Gündem dergisinin ve İletişim Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendi. İletişim’in kısa sürede Türkiye’nin en başarılı ve güvenilir yayınevlerinden biri haline gelmesinde öncü rolü oynadı.

Yeni Gündem dergisinde bir dönem Sadık Özben takma adıyla mizah yazıları yazdı. Ayrıca İstanbul’un tarihi bölgelerinde düzenlediği kültür turlarıyla tanındı; yemek ve mutfak kültürü ve geziye ilişkin kitaplar, gezi rehberleri ve popüler tarih kitapları yazdı.

Belge halen, bir dönem uluslararası başkanlığını yaptığı Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin Türkiye şubesi yöneticisi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü başkanıdır. Yanısıra Açık Radyo’da programlar yapmakta ve Radikal gazetesinde köşe yazarlığını sürdürmektedir.

Kitapları

Tarihten Güncelliğe(1983)

Sosyalizm, Türkiye ve gelecek (1989)
 
Marksist Estetik, Christopher Caudwell Üzerine Bir İnceleme (1989)

The Blue Cruise (1991)

12 Yıl Sonra 12 Eylül (1992)
 
Türkiye Dünyanın Neresinde (1992)
 
İstanbul Gezi Rehberi (1993)
 
Boğaziçi’nde Yalılar ve İnsanlar (1997)

Edebiyat Üstüne Yazılar (1998)
 
Tarih Boyunca Yemek Kültürü (2001)

Başka Kentler Başka Denizler (2002)

Osmanlı’da Kurumlar ve Kültür (2005)

Başka Kentler, Başka Denizler 2 (2007)

Çevirileri

Charles Dickens : Martin Chuzlewitt

William Faulkner : Döşeğimde Ölürken, Ağustos Işığı, Ayı
 
James Joyce: Dublinliler, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

Karl Marx: 1844 Elyazmaları

John Berger : Bir Zamanlar Europa’da
 
W.T. Stace : Hegel

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme