Müfide İlhan kimdir?

Biyografi
1950 yılında Mersin’den belediye başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinir. 19 Şubat 1912 tarihinde Mersin’de doğmuştur. Babası teğmen Nafiz...
EMOJİLE

1950 yılında Mersin’den belediye başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinir. 19 Şubat 1912 tarihinde Mersin’de doğmuştur. Babası teğmen Nafiz Çakmak, Mareşal Fevzi Çakmak’ın kardeşidir, Mustafa Kemal’in askeridir. Çanakkale Conkbayırı’nda şehit düşer.
Müfide İlhan’ın çocukluk yılları işgal altındaki İstanbul’da geçer. İlkokul çağında amcası Fevzi Çakmak’ın yanında Atatürk’ün huzuruna çıkmış ve elini öpmüştür; torpil için değil, diğer şehit çocuklarıyla birlikte bir yatılı okula gidebilmek için. İlkokulu Ankara’da mareşalin çocuklarıyla birlikte okumuş, orta öğrenimini ise Kandilli Kız Lisesinde tamamladıktan sonra, Muallim Mektebini bitirerek Cumhuriyetin aydın öğretmenlerinden biri olmuştur.

Aslen Mersinli olan Dr. Faruk İlhan ile tanışıp evlenir. Eşinin görevi nedeniyle yurdun çeşitli illerinde öğretmenlik yapar. 1946 yılında Mersin’ e yerleşirler. Eşi Faruk İlhan’ın babası Galip İlhan, Mersin’in ilk belediye başkanıdır. Müfide İlhan, Demokrat Partiden ayrılmasının ardından Mersin’de kendisi gibi düşünen arkadaşlarıyla birlikte Müstakilleri Destekleme Cemiyeti" adlı bir demek kurar ve bir süre "Mücadele" adlı bir dergi çıkarır. İzmit’te Türk Kadınları Birliği şubesini kurar.

Vikipedi