Metin Yüksel kimdir?

Biyografi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü grup toplantısında ‘Biz 1980’lerde Diyarbakır zindanlarında nelerin yaşandığını çok iyi biliyoruz. Ama ben burada bir şeyi söylemek zorundayım. Bu ül...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü grup toplantısında ‘Biz 1980’lerde Diyarbakır zindanlarında nelerin yaşandığını çok iyi biliyoruz. Ama ben burada bir şeyi söylemek zorundayım. Bu ülkede insanlar düşüncelerinden inançlarından dolayı sadece Diyarbakır zindanında zulüm görmediler. Mamak’ta, Metris’te yaşatılanlar dışarıda farklı gruplara aynı derecede vahşice yaşatıldı. Gerek bu salondaki, gerek bu salon dışındaki yüzbinlerce kardeşim bu zulmü iliklerine kadar yaşadılar. Bizzat benim en yakın arkadaşlarım kalleşçe şehit edildiler.’ dedi. Peki Erdoğan’ın Şehit olan arkadaşı kimdi?

İSLAMCILAR’IN DENİZ GEZMİŞ’İ

Erdoğan’ın ‘Bizzat benim en yakın arkadaşlarım kalleşçe şehit edildiler.’ sözü dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’ın bahsettiği o Şehit olan arkadaşı kimdi? Başbakan Erdoğan’ın basettiği isim İslamcıların Deniz Gezmiş’i olaran bilinen Metin Yüksel’den başkası değildi. İslami gençliğin önde geçen isimlerinden biri olan Yüksel, 26 Ekim 1977 günü Darüşşafaka Lisesi’nin önünde 3 arkadaşıyla silahlı saldırıya uğrar. Yüksel ikisi midesine, biri de dizine olmak üzere 3 kurşun yarası alır. Bu kurşunlardan 2’si çıkarılır, bir tanesiyse şehit olana kadar vücudunda dolaşmaya devam eder.

CAMİ AVLUSUNDA ÜLKÜCÜLER VURDU

Metin Yüksel, müslümanların efsane ismi olarak bilinir. 1980 öncesinde ülkücü militanlarca Fatih Camii avlusunda katledilen Metin Yüksel’in katilleri arasında ise adı kaserle anılan eski bir MHP’linin ismi geçmişti. Metin Yüksel’in abisi Müfid Yüksel yıllar sonra olayın İhsan Barutçu’yla bağlantısını şöyle açıklamıştı. ‘Barutçu’yu ondan önce tanıyorduk, Vefa Lisesindeydi ve daha öncesinden de saldırıları vardı. Rahmetli Metin o olaydan 2 yıl önce onu İhsan Barutçu’yu solcuların elinden kurtarmıştı, fakat Barutçu daha sonra Metin Yüksel’i şehit eden grubun içindeydi. Metin’in şehadetinden bir gece önce de İhsan Barutçu’nun arkadaşları “buradan sizleri söküp atacağız diyerek bana saldırmışlar, kalın sopalarla beni dövmüşlerdi. Metin Yüksel, şehit olduğu günün sabahı gelmişti İzmir’den. Ertesi gün Metin Yüksel Fatih Camii avlusunda şehit edildi. Şehit olmadan önce saldırganlarla konuşma isteği oluyor sanırım cami avlusunda.’

ERDOĞAN’LA AYNI DÖNEMDE MTTB’DEN YETİŞTİLER

MTTB, Millî Selâmet Partisi Gençlik Kolları ve Akıncılar Derneği içinden birlikte yetişdiler. Recep Tayyip Erdoğan, Metin Yüksel’le aynı dönemde mücadele saflarındaydı. Metin Yüksel, akıncıların liderlerindendi.