Mehmet Emin Karamehmet kimdir?

Biyografi
Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Mehmet Emin Karamehmet, liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Robert Koleji’nde tamamladı. 1994 yılında Murat Va...
EMOJİLE

Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Mehmet Emin Karamehmet, liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Robert Koleji’nde tamamladı. 1994 yılında Murat Vargı adlı bir tekstilci ile Turkcell’i kurarak Türkiye’de GSM operatörünün sahibi oldu.

Yönetim kurulu başkanı ve sahibi olduğu Çukurova Holding, endüstri, inşaat, iletişim ve bilgi teknolojileri, medya, taşımacılık ve hizmet, finansal hizmetler, enerji gibi sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Mehmet Emin Karamehmet’in başkanlığını yaptığı dönemde (1960-1970) Mersin İdmanyurdu SK birinci ligi dördüncü sırada tamamladı.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, işadamı Mehmet Emin Karamehmet’i, yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı dönem içerisinde Pamukbank’tan kullandırılan bazı kredilere ilişkin olarak zimmet suçundan 11 yıl 8 ay hapis ve 471 milyon 950 bin 66 lira adli para cezasına mahkûm etti. Ayrıca Mehmet Emin Karamehmet’e yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Sahibi olduğu başlıca kuruluşlar; Turkcell, Show TV, Akşam Gazetesi, Digiturk , Bedaş , Baytur İnşaat Taahhüt A.Ş, BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Vikipedi