Mansur Harmandar kimdir?

Biyografi
1949 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Seydiler köyünde doğdu ve 1960 yılında ilkokulu bitirdi, aynı yıl Isparta Gönenköy İlköğretmen Okulu yatılı sınavını kazanarak öğretmenlik eğitimine başla...
EMOJİLE

1949 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Seydiler köyünde doğdu ve 1960 yılında ilkokulu bitirdi, aynı yıl Isparta Gönenköy İlköğretmen Okulu yatılı sınavını kazanarak öğretmenlik eğitimine başladı. Gönenköy İlköğretmen Okulunda beş yıl öğrenim gördükten sonra, seçilerek gittiği İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulunda hazırlık sınıfı öğrenimini  1966 yılında tamamladı.  1971 yılında birlikte öğrenim gördüğü İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden mezun oldu.

Isparta Gönen Öğretmen Lisesi ve Erzurum Kâzım Karabekir Eğitim Enstitüsü Kimya Öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1976 Yılında Atatürk Üniversitesinde Kimya Asistanlığı görevine başladı. 1981 Yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Anabilim Dalında  “Bilim Doktoru” (PhD) unvanını aldı ve 1984-1985 eğitim-öğretim yılında bir yıl İngiltere’nin Bath Üniversitesinde Organik Doğal Ürünler üzerine araştırmalar yaptı. 1987’de Organik Kimya Dalında doçent, 1993’de Kimya Eğitimi Dalında profesör oldu.

1988-1990 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Yüksekokulu Müdürlüğü, 1995-2000 yılları arasında iki dönem Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. 1997 yılında YÖK Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi üyeliğine seçildi ve Eğitim Fakültelerinin yeniden yapılandırılma çalışmalarına katıldı. 1998 ve 1999 yıllarında YÖK tarafından öğretmen yetiştirme ve eğitimi üzerine, ABD ve İngiltere’de düzenlenen araştırma, inceleme ve akreditasyon etkinliklerine katıldı. Eylül 2000’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine profesör olarak atandı. 2000-2003 yılları arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü.

Akademik çalışmaları arasında 38 uluslararası makalesi, 48 bildirisi ve iki kitabı bulunan Prof. Dr. Mansur HARMANDAR, hâlen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yabancı dili İngilizce’dir. Coğrafya Öğretmeni Suzan Hanımla evli olup, Kalp ve Damar Cerrahı bir oğlu, Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı bir kızı vardır.