Mahmut Arslan kimdir?

Biyografi
1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olan Mahmut Arslan Mersin’e dönerek baba mesleğini seçti.11 Eylül 1980 tarihinde Arbel şirketini kurdu. Yaptığı yatırımlarla Mer...
EMOJİLE

1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olan Mahmut Arslan Mersin’e dönerek baba mesleğini seçti.11 Eylül 1980 tarihinde Arbel şirketini kurdu. Yaptığı yatırımlarla Mersin’de ilklere imza atan Mahmut Arslan bugün Mersin’de bulunan yedi tesisi ile şehir ekonomisine katkı sağlamakta, iş istihdamı yaratmakta.

Mersin’in ilk mercimek fabrikasını 1980 yılında kuran Mahmut Arslan, şehrin ilk bulgur fabrikasını 2001 yılında, sigara fabrikasını 2004 yılında, makarna fabrikasını da 2005 yılında kurdu. İlk yurtdışı yatırımını 2001 yılında Kanada’da yapan Arslan bugün Amerika, Avustralya, Kanada ve Kırgızistan’daki tesisleri ile dünyanın tanıdığı global bir şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Yurtiçinde ve yurtdışında yaptığı yatırımlarla sektöre ve ülke ekonomisine katkılarından dolayı çeşitli ödüller alan Mahmut Arslan’a Kırgızistan’da tarım sektörünün ve ekonomisinin gelişmesindeki katkılarından dolayı Kırgızistan Fahri Konsolosluğu unvanı verildi.

1998-2006 yılları arasında Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkan Vekilliği yapan Mahmut Arslan sektörün ve Türkiye ihracatının gelişmesi için çalışmalar yürütmüş, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları’nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve başkanlığı yapmıştır. Halen; Türkiye İhracatçılar Meclisi icra kurulu üyeliği Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanlığı Mersin Ticaret Odası Meclis Üyeliği Mersin Ticaret Borsası Onur Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Mersin’de başlattığı sanayicilik hamlesini zaman içinde yurt dışına da taşıma becerisi gösteren Mahmut Arslan Türkiye’ye yalnızca üretim yaparak hizmet etmek, yatırımlarla iş olanağı yaratmakla kalmayıp, bölgesel kalkınmanın bir parçası olma bilinciyle çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. MÜ Tıp Fakültesi Hastanesine 5 katlı ek bina yaptıran Arslan, Mezitli’de semt polikliniği ve sağlık ocağı yaptırdı. Toplumsal sorumlulukların bilinciyle bu şehrin insanına, doğasına, eğitimine, bilim ve sanatına, kültürüne katkı sunan Arslan, MEB’nın gerçekleştirdiği ‘%100 Eğitime Katkı ‘kampanyası çerçevesinde Mahmut Arslan Anadolu Lisesi’ni 2009-2010 Öğretim döneminde hizmete açtı.

Sosyal Sorumluluk ilkelerini ’ İçinde yaşadığımız toplumun temel ihtiyaç ve sorunlarını incelemek, bu doğrultuda katkı sağlayabilecek projeler yaratarak ya da özel çalışmalara destek vererek toplum yararına çalışmalar yapmak bizim öncelikli görevimizdir’ sözleriyle ifade eden Mahmut Arslan Sevil Arslan ile evli ve üç çocuk babasıdır.Kaynak: Yeni Wiki