Mahinur Özdemir kimdir?

Biyografi
Mahinur Özdemir (d. 7 Kasım 1982, Schaerbeek), Türk asıllı Belçikalı siyasetçi, 2009 yılından bu yana Brüksel Milletvekili. 24 Haziran 2009’da Frankofon kesimden, Hıristiyan Demokrat çizgideki C...
EMOJİLE

Mahinur Özdemir (d. 7 Kasım 1982, Schaerbeek), Türk asıllı Belçikalı siyasetçi, 2009 yılından bu yana Brüksel Milletvekili.

24 Haziran 2009’da Frankofon kesimden, Hıristiyan Demokrat çizgideki CDH’den ( Merkez Demokrat Hümanist Parti ) Brüksel Meclisi’ne seçildi. Böylece Avrupa’da ve Belçika’da vekil seçilen ilk başörtülü aday oldu.

Özdemir, Konya ve Emirdağ asıllı göçmen bir Türk ailesinin Belçika’daki üçüncü nesil fertlerindendir. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümünde Lisans, Kamu Yönetimi alanında da Master yaptı.

Seçilmesinin ardından, başörtüsü yüzünden eleştiriler aldı ve çalışmasının zor olacağı iddia edildi.

Özdemir, başlıca ilgilendiği konuların şehir planlama, imar, çevre, konut sorunu ve işyerlerinde ayrımcılıklarla mücadele olduğunu açıkladı.

Meclisin en genç üyesi olan Mahinur Özdemir,halen Brüksel Meclisi Sosyal İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Schaerbeek Belediyesi Meclis Üyesi.

Mahinur Özdemir ana dilleri Türkçe ve Fransızca’nın yanı sıra ileri düzeyde Flemenkçe, İngilizce konuşmaktadır.(wikipedia)