M.Belma Satır kimdir?

Biyografi
20 Şubat 1961’de Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Yüksek Lisans eğitimini ise Yıldırım Beyazıt Üniversi...
EMOJİLE

20 Şubat 1961’de Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Yüksek Lisans eğitimini ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji alanında devam etmektedir.

Satır, BSS Hukuk Bürosunu kurdu ve çalışma hayatına 1985 yılında serbest avukat olarak başladı. Kariyerinin ilerleyen safhalarında birçok yerli ve uluslararası firmada Özel Hukuk alanında danışmanlık hizmeti verdi. İstanbul Barosu Kadıköy Temsilciliği, Turizm Bakanlığı Müşavirliği ve Türkiye Denizcilik İşletmesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği), ÇİDER (Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği), KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği), Kadıköy Hukukçular Derneği, Erzurumlular Kültür ve Eğitim Vakfı, Türk Edebiyatı Vakfı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK), Koza İş ve Kadın Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaktadır.

Satır, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi olup Parti programının ve tüzüğünün hazırlanmasında görev aldı. Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğiyle başladığı siyasi hayatına Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği, İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliği, İstanbul İl Genel Meclisi 1.Başkan Vekilliği yaptı. 2011 Genel Seçimlerinde 24. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Satır, TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, Genel Merkez Kadın Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 22 Ocak 2013 tarihinde kurulan Haberleşme Özgürlüğü ve Özel Hayatın Gizliliğine Yönelik İhlallerin Tespiti ve Önlenmesine İlişkin Araştırma Komisyon Üyeliği yaptı. 28 Haziran 2013 tarihinde Ak Parti Grup Başkanvekilliği görevine seçildi.

İngilizce bilen Satır, evli ve bir çocuk annesidir