Lagari Hasan Çelebi kimdir? Lagari Hasan Çelebi kısaca hayatı

Biyografi
Füzeciliğin atası olarak kabul edilen Lagari Hasan Çelebi kimdir? Lagari Hasan Çelebi biyografi… Lagari Hasan Çelebi kimdir kısaca… Lagari Hasan Çelebi kısaca hayatı ve çalışmaları… ...
EMOJİLE

Füzeciliğin atası olarak kabul edilen Lagari Hasan Çelebi kimdir? Lagari Hasan Çelebi biyografi… Lagari Hasan Çelebi kimdir kısaca… Lagari Hasan Çelebi kısaca hayatı ve çalışmaları…

 

Lagari Hasan Çelebi, roketle dikey uçuşu başarıyla gerçekletirmiş ilk insandır. Füzeciliğin atası olan ünlü Türk ilim adamı Lagari Hasan Çelebi, 17. yüzyılın başlarında barut dolu haznesi bulunan bir basit hava roketi ile ilk kez havalanmayı başarmıştır.

1633 yılında IV. Murad’ın kızının doğduğu gece yapılan şenlikler sırasında füzeyle uçma hünerini göstermiştir. Hasan Çelebi 50 okkalık barut macunuyla dolu 7 kollu, kendi buluşu olan bir fişeğe binerek yardımcılarının ateşlemesiyle uçmayı başarmıştır. Lagari Hasan Çelebi’nin yaklaşık 300 metre kadar havalandığı ve 20 saniye boyunca havada kaldığı ölçülmüştür. Füzenin barutu bitince de daha önce hazırlamış olduğu kanatları açmış, Sinan Paşa Sarayı önünde denize inmiştir.

Bu gösteri üzerine Hasan Çelebi IV. Murad tarafından ödüllendirilmiştir. Daha sonra Lagari Hasan Çelebi, Kırım’a giderek  Kırım Han’ı Selâmet Giray Han’ın yanında bulunuş ve orada vefat etmiştir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme