Dr. Cengiz Yavilioğlu kimdir?

Kamu Yönetimi
Hazine ve Maliye Bakanı yardımcılarından Dr. Cengiz Yavilioğlu kimdir? Cengiz Yavilioğlu nerelidir? Cengiz Yavioğlu kaç yaşında?  Cengiz Yavilioğlu, 20 Ağustos 1970 yılında Erzurum’da doğdu. Eko...
EMOJİLE

Hazine ve Maliye Bakanı yardımcılarından Dr. Cengiz Yavilioğlu kimdir? Cengiz Yavilioğlu nerelidir? Cengiz Yavioğlu kaç yaşında? 

Cengiz Yavilioğlu, 20 Ağustos 1970 yılında Erzurum’da doğdu. Ekonomist olan Dr. Yavilioğlu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası Finans Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İktisat Anabilim Dalında doktorasını bitirdi.

Dr. Cengiz Yavilioğlu, Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde Misafir Öğretim Üyeliği ve Rauf Denktaş Üniversitesinde Mütevelli Başkan Vekili olarak görev yaptı. Yavilioğlu, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Finansman ve Fon Yönetimi Daire Başkanı olarak çalıştı. Ayrıca Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ, TEDAŞ Meram Elektrik Dağıtım AŞ, TEDAŞ Çamlıbel Dağıtım AŞ, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ, TÜPRAŞ ve Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Dr. Cengiz Yavilioğlu, 24. Dönem AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi. AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcılığı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Üyeliği görevlerini yürüttü.

Cengiz Yavilioğlu, 64. ve 65. Hükümetlerde Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev aldı. 30 Ocak 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

Yabancı sermaye yatırımları, özelleştirme uygulamaları, kalkınma iktisadı gibi konularda yazdığı makaleleri ve 2010 yılında yayımlanan “Türkiye’de Özelleştirilen Bazı Şirketlerin Verimlilik ve Performans Analizleri” ile “Dünyada ve Türkiye’de Özelleştirme Uygulamaları” adlı kitapları bulunmaktadır.

Cengiz Yavilioğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme