Kadızade Rumi kimdir? Kadızade Rumi kısaca hayatı

Biyografi
Kadızade Rumi kimdir? Kadızade Rumi kimdir kısaca… Kadızade Rumi biyografi… Kadızade Rumi kısaca hayatı… Kadızade Rumi’nin çalışmaları…   Orta çağın ünlü matematik v...
EMOJİLE

Kadızade Rumi kimdir? Kadızade Rumi kimdir kısaca… Kadızade Rumi biyografi… Kadızade Rumi kısaca hayatı… Kadızade Rumi’nin çalışmaları…

 

Orta çağın ünlü matematik ve astronomi bilgini olan Kadızade Rumi’nin asıl adı, Selahaddin Musa’dır. Soyca ilim sahibi bir aileden geldiği ve çağının bilim otoritelerinden Bursa Kadısı Mehmet Çelebi’nin oğlu olduğu için, Bursa ve çevresinde daha çok  “Kadızade” olarak tanındı. Her ne kadar bilim tarihi ile ilgili birçok kaynakta, doğumu 1337 tarihi olarak gösterilse de bu bir tahminden öteye gitmemektedir. Ölüm tarihinin ise 1436 ya da 1437 olduğu sanılmaktadır.

Kadızade Rumi, ilk öğrenimini Molla Fenari gibi değerli bilim adamlarının ders verdiği Bursa medreselerinde tamamladıktan sonra, matematik ve astronomi konularındaki mevcut bilgilerine yeni bilgiler katmak, yeni eserler ortaya koymak üzere çağın en ünlü bilim merkezlerinden Horasan ve Maveraünnehir bölgelerine gitti.

Kadızade Rumi Horasan bölgesinin Curcun şehrine kadar geldi. Burada uzun yıllar bölgenin ve çağının ünlü bilgini Seyyid Şerif Curcani’den felsefe dersleri aldı. Hocasının “Mevakif (duraklar)” adlı eserini inceleyip, eserde birtakım eksiklik ve yanlışlıklar tespit etmesi üzerine hocası Seyyid Şerif Curcani ile arası açıldı. Bu sebeple Curcan’dan ayrılarak Bursa’da okuduğu yıllarda kendisinden ders aldığı hocası Molla Fenari’den şöhretini duyduğu Maveraünnehir bölgesinin Semerkant şehrine geldi ve Semerkant Rasathanesi olarak bilinen gözlemevinde çalışmaya başladı.

Adına “Anadolu” anlamında “Rumi” sözcüğünün eklendiği Semerkant’ta, çağının ünlü astronomi ve matematik bilginleri ile temasa geçip, kendini tamamıyla bilimsel çalışma ve araştırmalara verdi. Kısa bir sürede çevresinde en çok sevilen ve sayılan bir bilgin olarak tanındı. Uluğ Bey tarafından önemli bir astronomi kitabı olan “Zic-i İlhani” de gerekli düzeltmeleri yapmakla görevlendirilen Kadızade Rumi, birlikte çalıştığı Gıyasüddin Cemşid’in ölümünden sonra Semerkant Rasathanesi ve Semerkant Medresesi müderrisliğine getirildi ve ölümüne dek bu görevlerini sürdürdü.

 

Kadızade Rumi’nin Eserleri:

  • Muhtasar-ı Fi’l-Hisab (Hesap Özeti)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme