Kabakçı Mustafa kimdir?

Biyografi
III. Selim’in tahttan indirilmesine yol açan isyana adını veren Kabakçı Mustafa kimdir? Kabakçı Mustafa biyografi… Kabakçı Mustafa 1770 yılında doğmuştur. Aslen Kastamonuludur. Kabakçı Mus...
EMOJİLE

III. Selim’in tahttan indirilmesine yol açan isyana adını veren Kabakçı Mustafa kimdir? Kabakçı Mustafa biyografi…

Kabakçı Mustafa 1770 yılında doğmuştur. Aslen Kastamonuludur.

Kabakçı Mustafa, 1807 yılında Osmanlı Devleti padişahı III. Selim’ın tahttan indirilmesine yol açan asilerin elebaşıydı. Bu yüzden o ayaklanmaya “Kabakçı Mustafa İsyanı” denilmiştir. Bu isyandan sonra III. Selim’in yeribe IV. Mustafa geçmiştir.

III. Selim‘in Nizam-ı Cedid politikalarından rahatsız olan Kabakçı Mustafa etrafında toplanan 500 kadar asi, Büyükdere Çayırından İstanbul’a yürümeye başladı. III. Selim isyancıları durdurmaya gücü olmasına rağmen Müslüman kanı dökülmesi istemediğinden bir ferman çıkartarak Nizam-ı Cedid ordusunun kaldırıldığını duyurdu. Daha sonra padişahı da istemiyoruz diyen asiler, 29 Mayıs 1807 tarihinde III. Selim’i tahttan indirerek yerine IV. Mustafa‘yı tahta geçirdiler.

Kabakçı Mustafa bu olayın ardından Osmanlı Devleti’nde büyük nüfuzlu devlet adamlarından biri oldu. Ancak bu durum fazla sürmedi.

III. Selim’i tahta çıkarmak için ordusuyla İstanbul’a gelen Rusçuk Ayanı Alemdar Mustafa Paşa‘nın adamları tarafından 1808 yılında Boğaz’daki evinde öldürüldü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme