Julia Child kimdir?

Biyografi
Kendisi, Amerikan halkına Fransız mutfağını ilk yemek kitabı olan ‘The Art of French Cooking’ (Fransız Yemek Pişirme Sanatı) ile ve 1963’te yayın hayatına başlayan The French Chef(fr...
EMOJİLE

Kendisi, Amerikan halkına Fransız mutfağını ilk yemek kitabı olan ‘The Art of French Cooking’ (Fransız Yemek Pişirme Sanatı) ile ve 1963’te yayın hayatına başlayan The French Chef(fransız aşçı) programıyla tanıttı.

California’da akademisyen bir ailenin çocuğu olarak doğan Child, yatılı okulda okudu ve 1.88 boyunda olmanın avantajı ile senelerce basketbol oynadı. 1934’te Smith College’ın Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra yıllarca bir reklam şirketinde yazıcı olarak çalıştı ve ikinci dünya savaşı’nda orduya girmek istediyse de çok uzun boylu olduğu için reddedildi. Ancak eğitiminden dolayı üst düzey gizli araştırmalar servisinde görevlendirildi ve savaş bitinceye kadar bu görevde Çin ve Sri Lanka da dahil olmak üzere pek çok üst düzey mertebede görev yaptı. Şair ve sanatçı olarak Paris’te yaşayan Paul Child ile Seylan’da tanıştı ve çift 46’da evlenip Paris’e taşındı.

Julia Child sık sık, tıpkı New York Times’a vermiş olduğu demeçte de olduğu gibi Paris’te Rouen’de yediği ilk yemeğin kendisi için bir mutfak aydınlanması olduğunu, orada yediği istiridye ve içtiği şarabın kendisi için ruhunu ve kalbini açan birer element olduğunu söylemekteydi.

Daha sonra Le Cordon Bleu aşçılık okulunda okudu ve Max Bougnard gibi aşçılarla özel olarak çalıştı. Orada Sımone Beck ve Louisette Berthole ile tanıştı ve birlikte Amerikalılar için Fransız mutfağını anlatan bir kitabı yazmanın yanı sıra bir de Üç Gurmeler Okulu isimli gayrıresmi yemek okulunu kurarak Amerikalı kadınlara yemek pişirme dersleri verdiler. Sonraki on yıl boyunca, üçlü avrupayı gezip, çeşitli yemek tarifleri denemekte Child ise bunları İngilizceye daha uygulanabilir ve basit hale getirerek çevirmekteydi. 1961’de üçlünün kitabı Fransız Yemek Pişirme sanatı olarak Amerika’da basıldı ve çok beğenildi, halen bu alanda yazılmış en iyi kitaplardan biri olarak kabul ediliyor.

Hayatı boyunca hem televizyonda hem yazdığı gazetelerdeki yemek köşelerinde halkın sevdiği bir karakter olan Child, Julie Powell’ın müthiş popüler olan Julie ve Julia Projesi’nin de ilham kaynağı oldu. Bir yemek pişirme günlüğü ve tariflerden oluşan bu blog daha sonra bu kategoride yazılan binlerce blog için de bir başlangıç modeli oluşturmuş oldu.

Lezzetyolu