İbn-i Ebi Usaybia kimdir ? İbn-i Ebi Usaybia kısaca hayatı

Biyografi
İbn-i Ebi Usaybia kimdir? İbn-i Ebi Usaybia kimdir kısaca… İbn-i Ebi Usaybia biyografi… İbn-i Ebi Usaybia kısaca hayatı… İbn-i Ebi Usaybia eserleri… İbn-i Ebi Usaybia, 13. yüzy...
EMOJİLE

İbn-i Ebi Usaybia kimdir? İbn-i Ebi Usaybia kimdir kısaca… İbn-i Ebi Usaybia biyografi… İbn-i Ebi Usaybia kısaca hayatı… İbn-i Ebi Usaybia eserleri…

İbn-i Ebi Usaybia, 13. yüzyılda yetişmiş ve İslam aleminde tanınmış en meşhur tıp alimlerindendir. Kendisi gibi tabip olan dedesinin lakabı olan İbn-i Ebi Usaybia adıyla tanınmıştır. Ünlü eseri Tabakat-ül-Etibba‘da kendi hayatı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bu bilgilere göre, 1203 senesinde Kahire’de doğmuş, 1269 senesinde Şam’da vefat etmiştir. Büyük bir kabiliyete sahip olan İbn-i Usaybia, Maristan-ı Nuriyye’de tıp ilmini öğrendi. Ruhbi, Külli, İbn-i Baytar ile beraber botanikle ilgili çalışmaları oldu. Daha sonra Kahire’deki Naşiri Hastanesinde göz doktorluğu, 1237 senesinde Sarhad’da, Emir İzzedin ile Aydemirin özel doktorluğunu yaptı. Zengin bir kütüphanesi bulunan Ümran bin Sadaka’nın kütüphanesinden istifade etti. Kahire’de Sadid bin Ebi’l Beyan’ın derslerinden faydalandı.

Bir taraftan mesleği ile ilgili çalışmalarına devam ederken, diğer yandan Tabakat-ül-Etibba adlı eserini yazdı. Tıp bilginlerinin biyografilerini veren bu eser, aynı zamanda fizikçi, filozof, astronom ve matematikçilerin de hayatlarını anlattığı için, vazgeçilmez bir kaynak olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Daha çok tıp tarihiyle ilgili olan bu eser, sahasında tektir. İbn-i Ebi Usaybia, eserini 1242 senesinde bitirdiği halde, esere ölümünden bir süre öncesine kadar çeşitli ilavelerde bulunmuştur. Dört yüz kadar doktorun hayatına yer verilen bu eserde ayrıca, Hint ve Yunan tıbbı doktorları ve doktorları hakkında da bilgi verilmiştir.

İbn-i Ebi Usaybia Eserleri:

  1. Kita-bu Hikayati’l-Etibba fi İlacati
  2. Edva
  3. Kitabu İsabatü’l-Münccim
  4. Ki-tab’t-Tecaribve

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme