Henry Fielding Kimdir?

Biyografi
 Somerset’de Glastonbury yakınlarında doğan Fielding, Eton Col-lege’da ve Hollanda’da Leiden Üniversitesi’n­de öğrenim gördü. Edebiyat uğraşının yanı sıra siyasal yerg...
EMOJİLE

 Somerset’de Glastonbury yakınlarında doğan Fielding, Eton Col-lege’da ve Hollanda’da Leiden Üniversitesi’n­de öğrenim gördü. Edebiyat uğraşının yanı sıra siyasal yergiler yazdı; yargıçlık yaptı.
Fielding, 1728-37 yılları arasında, zamanın başbakanı Sir Robert Walpole ve yönetimini ağır bir dille eleştiren taşlama niteliğinde bir oyun yazarak sahneye koydu. Ne var ki, hükümet bir oyunun sahnelenmesi için izin alma zorunluğu getiren bir yasa çıkarınca, Fielding bu uğraştan vazgeçmek zorunda kaldı. Geçimini sağlamak için avukatlık yap­maya başladı.

1740’ta Samuel Richardson’un, ilk modern İngiliz romanı sayılan "Pamela: or Virtue Rewarded" (Pamela ya da Ödüllendirilen Erdem) adlı yapıtı yayımlandı. Bu yapıt büyük bir başarı kazanınca, birçok yazar Pamela benzeri romanlar yazmaya başladı. 1741’de Fielding Pamela’ya yeren ve alaya alan "An Apology for the Life of Mrs. Shamela Andrews" (Bayan Shamela Andrews İçin Bir Savunma) adlı romanını imzasız olarak yayımladı. Bunu kısa bir süre sonra, Fielding’in ilk romanı olan "Joseph Andrews" (1742) izledi. Yazar bu romanında 18. yüzyıl toplumunu son derece ağır ve acımasız bir dille eleştirdi.

Fielding 1748’de, Londra’daki Bow Street Hukuk Mahkemesi’ne yargıç olarak atandı. Rüşvet yoluyla varlık sahibi olan daha önceki yargıçların tersine, çok dürüst çalışan Fielding hiçbir zaman zengin olamadı. Londra’da hır­sızları yakalamak amacıyla özel bir polis ekibi kurdu. Halkla polis örgütü arasında yakınlık ve işbirliği sağlamak üzere The Covent Garden Journal adlı bir gazete çıkardı.
Fielding 1749’da en önemli yapıtı sayılan "Tom Jones"u yayımladı. Romanda olaylar bir aşk öyküsü çevresinde gelişir ve mutlu bir sonla biter. Sevgililerin, gülünç, kötü ya da acınası karakterlerin yer aldığı bu roman, 18. yüzyıl İngiltere’sindeki kent ve taşra yaşantı­sını son derece canlı ve başarılı bir biçimde yansıtır.

1754’te gut hastalığı yüzünden Portekiz’e giden Fielding, "The Journal of a Voyage to Lisbon" (Lizbon Yolculuğu) adlı yapıtında, deniz yolculuğunun dehşetini ve 18. yüzyılda tıbbın korkunç uygulamalarını dile getirdi. Fielding aynı yıl Portekiz’de öldü ve Lizbon’ da gömüldü.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme