Halit Ziya Yılmayan kimdir?

Biyografi
Halit Ziya Yılmayan… Babasının "Ben ölürsem oğlumu Darüşşafaka Lisesi’ne verin" vasiyeti üzerine 1932’de, 11 yaşındayken İsmet İnönü’nün yardımıyla Darüşşafaka’...
EMOJİLE

Halit Ziya Yılmayan… Babasının "Ben ölürsem oğlumu Darüşşafaka Lisesi’ne verin" vasiyeti üzerine 1932’de, 11 yaşındayken İsmet İnönü’nün yardımıyla Darüşşafaka’ya ilk adımını attı. Süreç, Yılmayan’ın annesinin vasiyet için Atatürk’ün başyaverinin kapısını çalmasıyla başladı. O dönemde Yılmayan’ın bir akrabası Atatürk’ün başyaveriydi. Bu sayede Yılmayan, Atatürk’ü ilk kez Yalova’da gördü.

Atatürk, yardım etmesi için onları İnönü’ye yönlendirdi. Yılmayan, İnönü’nün yardımıyla Darüşşafaka’ya girdi. 1940’ta mezun olan Yılmayan, Devlet Su İşleri’nde çalıştı. 37 yıllık memuriyetin ardından emekli olan Yılmayan, yeni hayatında sadece Darüşşafaka için çalışmaya başladı. Darüşşafakalılar Derneği’ni daha aktif hale getirmek için uğraşan Yılmayan, Ortaköy’de satın aldığı bir daireyi dernek lokaline dönüştürdü. Darüşşafaka’ya destek için, hiç üşenmeden yüzlerce kilometre uzakta yaşayan arkadaşlarının kapısını çaldı. 1978’de 42 kişiyle kongre yapan derneği, 2 bin 500’ü aşkın üyesi olan bir sivil toplum örgütüne dönüştürdü. Kendisini Darüşşafaka’ya borçlu hisseden Yılmayan, dernek lokalinde her çarşamba genç Darüşşafakalılar’la buluştu. Cibali’deki eski okul binasının bir maketinin yapılarak Miniatürk’e konmasına öncülük etti. Darüşşafaka’ın en kıdemlisi olan Yılmayan, "Haysiyet Divanı Başkanı" olarak görev aldı. Ancak 25 Şubat’ta geçirdiği rahatsızlık, çok sevdiği camiasına hizmet etmesini zorlaştırdı. Yılmayan 11 Mayıs 2012’de öldü.

Sabah