Halil Kaya Gedik Kimdir?

Biyografi
1933 yılında Uşak`ta doğan Halil Gedik, ilkokul ve ardından Erkek Sanat Enstütüsü eğitimini Uşak`ta tamamladıktan sonra 1953 yılında İstanbul Yıldız Teknik Okulu Makine Teknikerliği bölümünden mezun o...
EMOJİLE

1933 yılında Uşak`ta doğan Halil Gedik, ilkokul ve ardından Erkek Sanat Enstütüsü eğitimini Uşak`ta tamamladıktan sonra 1953 yılında İstanbul Yıldız Teknik Okulu Makine Teknikerliği bölümünden mezun olmuştur.

Eğitimine daha sonra Almanya`da devam eden Halil Gedik, 1956 yılında Konstanz Devlet Üniversitesi makine mühendisliği ve Frankfurt`da Alman Kaynak Cemiyetinin Kaynak Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuş ve Almanya`daki eğitimi süresince MAN fabrikasının muhtelif bölümlerinde çalışmıştır.

Türkiye`nin ilk kaynak mühendislerinden olan Halil Gedik, 1957 yılında Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikaları Kaynak Grubunda kariyer hayatına başlamıştır. 1964 yılından itibaren özel sektörde kaynak alanında çalışma hayatına devam etmiş ve sırasıyla elektrot, döküm ve vana, kaynak makineleri fabrikalarını yönetmiştir. 1983 yılında tüm firmalarını Gedik Holding şemsiyesi altında toplayan Halil Gedik 1991 yılında Gedik Yatırım Menkul Değerler Firmasını kurmuştur. Başarılı sanayici kimliği yanında, uzun yıllardır eğitime ve toplumsal sorumluluk projelerine katkısını sürdüren. Halil Gedik bu çalışmalarından dolayı 5 Nisan 2007 tarihinde üstün hizmet madalyasına layık görülmüştür.

Uşakhabermerkezi