Gülten Akın kimdir?

Biyografi
Gülten Akın, 23 Ocak 1933 yılında Yozgat’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Akın’ın ilk şiiri Son Haber gazetesinde 1951’de yayımlandı. Ardından Hisar, Varlık, Yedite...
EMOJİLE

Gülten Akın, 23 Ocak 1933 yılında Yozgat’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Akın’ın ilk şiiri Son Haber gazetesinde 1951’de yayımlandı.

Ardından Hisar, Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Mülkiye gibi dergilerde çıktı. Başlarda şiirlerinin konusu doğa, aşk, ayrılık, özlem iken, daha sonraları ise toplumsal sorunlar ağır bastı. 1980 öncesinde halkın yaşadıkları, onun da hayatına ve şiirine yansıdı. Daha sonraki şiirlerinde toplumsal sorunlara yöneldi.

Şiirlerinde büyük ölçüdü folklor öğelerinden yararlandı. Şiir üzerine yazılarını bir araya getiren “Şiiri Düzde Kuşatmak” (1983) kitabında, halk kaynağına inme isteğini, “Halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak” sözleriyle açıklar. Şiirleri pek çok dile çevrildi ve kırktan fazla şiiri bestelendi.

Deli Kızın Türküsü şiiri Sezen Aksu tarafından bestelenerek 1993 tarihli albümüne adını verdi. Milliyet Gazetesi’nin anketiyle Dağlarca’nın ölümünden sonra yaşayan en büyük şair seçilmiştir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme