Gençlere Sorduk: CHP’nin Suçu Ne?

Biyografi
Haber: Arzu Erdoğral CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni yönetimini belirlemesinin ardından gerilen ipler yumuşatılmaya çalışılsa da Önder Sav ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında yaşan...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni yönetimini belirlemesinin ardından gerilen ipler yumuşatılmaya çalışılsa da Önder Sav ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında yaşanan krizin daha da derinleşeceğini düşünenler var. Peki, bu konuda gençler ne düşünüyor?

CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Taylan Devrim ERCAN
TARAF DEĞİLİZ
Bu noktada biz partimizin çıkarı ne ise o noktada hareket ederiz. Beklemedeyiz. … Ne olacak, ne getirecek, ne götürecek bakmayı tercih ediyoruz.
Taraf değiliz. O noktaya girdiğimiz zaman bu gençler arasında sıkıntı çıkartır. Yani partimizin menfaati neyi gerektiriyorsa biz gençlik kolları olarak onu yaparız. Yani bu noktada bir taraf tutmak doğru olmaz. Partimizin menfaati neyse o menfaatte hareket ederiz.

GENÇ ARKADAŞLAR SÜKÛNETLE BEKLESİN
Genç arkadaşlarımız tedirgin olmasın. Biz, gençler için durumların beklenilmesini istiyoruz. Ana kademedeki yöneticilerimiz ne düşünüyorlar, ne oluyor, onlara bakmadan bir şey dememiz doğru olmaz. Sükûnetle beklemeyi doğru buluyoruz.

BİZİ SAADET PARTİSİ İLE KIYASLAMASINLAR
Bizi Saadet Partisi ile kıyaslayanlar için söylüyorum, alakası yok. Ordaki durum çok farklı bir durum, biliyorsunuz 85 yaşındaki bir insan yeniden partinin başına geldi. Parti karşılaştırma kesinlikle yok olmamalı.

Çünkü eski parti kurucu 85 yaşındaki Genel Başkanı Necmettin Erbakan kendi menfaatleri olmadığı için yeniden genel başkanlığa geldi.

PARTİMİZİN BAŞINDA BİR GENEL BAŞKAN VAR
Baykal’ın gittiği dönemde Genel Başkanımızla birlikte Deniz Baykal’ı destekleme konusuna gelecek olursak, orada bir sahip çıkılma vardı, bu noktada da şu anda partinin başında bir Genel Başkan var. Yönetim var, 35 yıllık süreç, çok farklı bir süreç, o noktada beklemekten başka bir şeyimiz yok. Biliyorsunuz o dönem partimizin genel başkanı istifa etmişti. Şu anda partimizin başında bir Genel Başkan mevcut. Yönetimimiz devam ediyor. Biz şu anda gençlik kolları olarak sükûnetimizi korumaktan başka bir şey düşünmüyoruz. Partimizin bölünme iddialarına kesinlikle karşı çıkıyoruz.

AK Parti Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanı Erkan KANDEMİR
TÜRKİYE’DE YENİ BİR SİYASİ DİL OLUŞUYOR
Doğrusunu söylemek gerekirse, bizim partimizin bir meselesi olmaması nedeniyle bir başka partinin meselesini değerlendirmeyi doğru bulmayız. Biz Türkiye’deki genel siyaset algısının ne düzeyde olduğu, siyaset yaparken neyin referans alındığı, hangi değerler üzerinden siyaset üretildiği ile ilgili bir şeyler söyleyebiliriz. Bununla alakalı CHP’de yaşananlar da bir başka siyasi partide yaşanlar da bize gösteriyor ki; aslında Türkiye 12 Eylül’den sonra temelde statükoyu savunanlarla değişimi savunanlar arasında iki kutuplu bir mücadeleye döndü. Bu durum bütün siyasi partilere de yansıdı ve yansımaya da devam ediyor. Artık Türkiye’de yeni bir siyasi dil oluşuyor. Bu siyaset dilinde gerçekten milletin değerlerinin ve milletin taleplerinin etkin olduğu bir siyaset yapmak ya da mevcut durumun devamı, yani milletin değerlerine yabancılaşma arasında siyasi partiler tercihlerini yapacaklar. Bütün bu yaşananların aslında bu noktadaki değişimin yansımaları olduğunu düşünüyoruz ama bazı siyasi partiler maalesef fikirler ve düşünceler üzerinden değil de, kişiler, şahıslar, makam ve mevkiler üzerinden siyaset yaptıkları için bu kavgaların yaşanması kaçınılmaz hale geliyor.

KİŞİSEL İHTİRASLAR ÖNE ÇIKMAMALI
Yaşananları üzüntüyle izliyoruz. Biz genç olarak bakıyoruz meselelere. Böyle baktığınızda, bu yaşananlarda kişisel ihtirasların, kişisel çıkarların öne çıktığını görünce üzülüyoruz. Bütün gençler olarak bunlardan memnuniyet duymuyoruz. Genel olarak biz şu parti bu parti üzerinden değil, genel anlamda siyaset yapma tarzı üzerinden konuyu ele almaya ve eleştirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle hangi parti olursa olsun buna benzer yaşanan olumsuzlukları üzülerek izliyoruz.

GENÇ SİVİLLER VE ADD GENÇLİĞİ VE NE DÜŞÜNÜYOR?

Genç Siviller Üyesi Tansel PARLAK
KOMİK DURUMA DÜŞÜYORLAR
CHP’de aslında ideolojik ve söyleme yönelik bir ayrışma olmadığını düşünüyorum. Ayrı kişiler var gibi gözükse de aynı zihniyet. Hiç belli olmaz. Yeni Genel Sekreter Süheyl Batum, belki bize Önder Sav’ı bile aratabilir. CHP’nin içerisinde çok bariz bir koltuk kavgası yaşanıyor. Oldukça komik bir duruma düştüklerini söyleyebilirim.

SARI SAÇLI GÖZLÜKLÜ TEYZE, CHP’Yİ ÖZETLİYOR
CHP hep ilginçliklere sahne olan bir parti… Deniz Baykal görevinden ayrıldığında, evine gitmişler ve bizi bırakma demişlerdi. Bir gün sonra da değişim rüzgârı başladı ve herkes Baykal’ı unuttu. Yani CHP’de 24 saat içerinde ters rüzgârlar esebiliyor. O nedenle CHP’de neler olabileceğini tahmin etmekte zor. Ama dün akşam bir fotoğraf ortaya çıktı. Önder Sav konuşurken, onun arkasındaki ekip özellikle de sarı saçlı gözlüklü bir teyze vardı. O manzara aslında CHP’yi özetliyor.

KLASİK CHP
Siyasette düzey ve seviye korundukça, şiddet ve benzeri yöntemler kullanılmadığı sürece siyasi çatışmaların olması normaldir. Demokrasilerde olası şeyler. Bir bakıma da partilerin kendi içerisinde farklı düşünceler ortaya koyabilmesi gerekli. Ama onun adı fikir ayrılığı olur, şu an CHP’de yaşanan fikirsel bir ayrılık görüntüsünden başka bir durum söz konusu. Yani klasik CHP…
Yeni yönetime getiren Gürsel Tekin konuşmasında bununla ilgili güzel bir ifade kullandı. “Otuz yıldır hepimiz buradayız zaten” dedi. Bu cümle manzarayı çok iyi özetliyor.

ADD Genel Merkez Gençlik Kolları Üyesi Hüseyin ÇETİN
CHP’NİN SORUMLULUĞUNU YALÇINKAYA AÇIKLADI
Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki sorun, şuan için kendi iç sorunu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya, CHP’nin tüzüğündeki olayla ilgili görüşünü açıkladı. Bu ülkeye olan sorumluluğunu açıkladı. CHP de bunu kendi içerisinde yaptığı değerlendirmeyle çözmeye çalışıyor. CHP’de iki grup bu olayı kendince farklı değerlendiriyor. Ama bu sorun Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi iç sorunudur. Bunun dışında benim herhangi bir değerlendirmede bulunmam hatalı olur.

CHP’Lİ GENÇLER KİMSENİN ADAMI GÖZÜKMESİN
Bu partinin iç durumu olduğu için; bu taraf haklıdır, bu taraf haksızdır diyemem. Sorun olduğu ortada… Yalnız şöyle bir şey söyleyebilirim. Ben ADD’nin gençlik yöneticisi olarak şunu açık şekilde söyleyebilirim; Türkiye’de gençler ne zaman özgün hareket etmeye başlarlar, ileride bugün partide ya da derneklerde yaşanan bu sorunlar ortaya çıkmaz. Benim adımdan yanlış olan orada gençlik kolları üyesi olduğunu söyleyen arkadaşların birilerinin aleyhine ya da lehine slogan atarak birilerinin adamı gözükmesi… Gençliğin bu sorunla ilgili görüşlerini açıklaması gerekir. Olması gereken budur. Ama orada ben bucuyum, ben şucuyum şeklinde bir adam görüntüsü vermek bence yanlış.

Ne olursa olsun gençler özgün olmalı, fikirlerini net bir şekilde açıklamalı ve özgün değerlendirmeler ortaya koyabilmeli diyorum ben.

Bu işin bir süreci de var. Türkiye 12 Eylül gibi acı bir süreçten geçti. Gençlik siyasetten dışlandı, bu anlamda gençlik apolitize edildi. Tabi ki uzun bir süreç yaşandı bununla ilgili… Ama söylediğiniz gibi arkadaşlarımızın, siyaset yapan genç arkadaşlarımızın tamamının özgün düşünceler, özgün iradeler ortaya koyması gerekiyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme