Galatasarayın Babası: Baba Gündüz

Biyografi
Galatasaray camiasının unutulmaz isimlerinden biri olan Gündüz Kılıç bundan tam 28 yıl önce 17 Mayıs 1980 günü aramızdan ayrılmıştı. Galatasaray futbol takımının efsane futbolcularından ve tarihi başa...
EMOJİLE

Galatasaray camiasının unutulmaz isimlerinden biri olan Gündüz Kılıç bundan tam 28 yıl önce 17 Mayıs 1980 günü aramızdan ayrılmıştı.

Galatasaray futbol takımının efsane futbolcularından ve tarihi başarılara imza atan teknik direktörlerinden biri olarak hem Galatasaray hem de Türk futbol tarihinde unutulmaz bir yere sahip olan Gündüz Kılıç’ı ölümünün 29. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Gündüz Kılıç (1919-1980) Atatürk’ün yakın çalışma arkadaşı ve Gaziantep Milletvekili Kılıç Ali’nin oğlu olan
Gündüz Kılıç, 1919 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Daha iyi bir öğrenim görmesi için verildiği Galatasaray Lisesi’nde futbolla tanışan Gündüz Kılıç önce okul takımında ardından da Galatasaray’ın genç takımında yer aldı.

Futbola ara verip üniversite eğitimi için 1938’de Almanya’ya gitti.Türkiye’ye döndüğünde Ankara Demirspor’da oynadığı 1945-1946 arası hariç, yeniden Galatasaray Spor Kulübü formasını giydi ve iki lig şampiyonluğu yaşadı. 1953′ e kadar Galatasaray Spor Kulübü’ nde oynayan Gündüz Kılıç, 11 kez Türk milli futbol takımında görev aldı.

17 yıl aradan sonra 1948-1949 sezonunda şampiyon olan Galatasaray kadrosunda yer alan Gündüz Kılıç, 1951 yılında Berlin’de Almanya’yı 2-1 yenen kadronun oyuncuları arasında da yer aldı.

Hava toplarındaki hakimiyeti ve yıpratıcı özellikleri dolayısıyla Tank lakabıyla anılan Gündüz Kılıç, Galatasaray’da uzun yıllar oynadı ve 11 kez de milli oldu. 1952’de Galatasaray Spor Kulübü  Futbol Takımı’ nın ilk Türk teknik direktörü olarak, 1934 ile 1952 yılları arasında 18 yıl şampiyon olamayan Galatasaray Spor Kulübü’ nü şampiyon yaptı. Takıma aralarında Metin Oktay’ ın da bulunduğu birçok yetenekli futbolcu transfer etti. Teknik direktörlüğü döneminde Galatasaray Avrupa Kupası’nda çeyrek finale kadar yükseldi.

Profesyonel lig öncesi dönemde Galatasaray’la 1955-1956 sezonunda şampiyonluk yaşayan Kılıç, 1954 Dünya Kupası’na katılan milli takımında teknik direktörüydü.

Profesyonel liglerin başlamasının ardından Galatasaray’da yeniden görev alan Gündüz Kılıç, Galatasaray ile 1961-1962 ve 1962-1963 sezonlarında şampiyonluklar yaşadı.

Ayrıca 1963,1964, 1965 ve 1966 yıllarında Galatasaray ile arka arkaya dört kez Türkiye Kupasını kazanan Gündüz Kılıç, 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanma onurunu da elde etmiş bir teknik adamdı.
Galatasaray’ın ardından Feriköy ve Beşiktaş’ta da teknik direktörlük yapan Kılıç bu sürecin ardından ömrünün sonuna değin spor yazarı olarak Türk futboluna hizmet etmeye devam etti.

17 Mayıs 1980 günü hayata veda eden Gündüz Kılıç, futbolculuğunun yanısıra lider kişiliği ve karizması dolayısıyla sadece Galatasaraylılar tarafından değil tüm spor çevreleri tarafından saygı ve sevgiyle karşılanmış ve bu yüzden de Baba lakabıyla anılmıştı. Onun ölümüyle bütün hayatını vakfettiği Türk Futbolunun doruklarındaki ‘Hoca’ kürsüsü boş kalmış, içinden yetiştiği Galatasaray en değerli evlatlarından birini daha kaybetmiş ve Türk spor basınındaki en mümtaz kalem susmuştur.

Baba Gündüz nasıl hatırlanıyor?

Galatasaray’da Gündüz Kılıç devrimi 1952 yılında, bir sabah erkenden, takım kaptanının üniformasını dolabına astıktan sonra koç üniforması giyerek arkasına bakmadan ıslık çalmasıyla başladı. Bir zamanlar Galatasaray takımının kaptanı olan Gündüz Kılıç eski takım arkadaşlarının ve takıma aldığı parlak, genç yeteneklerin koçluğunu yaparak, 1934-1952 arasında tek bir şampiyonluk olmadan geçen, dertli ve kederli ok sekiz uzun yılın ardından takımı sayısız şampiyonluğa taşıdı. Her Galatasaray oyuncusu , öğrencisi ya da taraftarı Gündüz Kılıç’ta örnek birini görmüştü; çok iyi oynayan biri, çok iyi motive eden biri, çok iyi eğitim veren biri, birlikte çalıştığı her bir kişinin en iyi yanlarını ortaya çıkaran biri… Saha içinde de dışında da gerçek bir centilmen olan Gündüz Kılıç Galatasaray`ı , yepyeni parlak hedeflere taşıdı. Gündüz’ün  liderliği altında Galatasaray Türkiye kupası ve uluslararası maçlar gibi sayısız şampiyonluğa imza attı.